W przesłanym we wtorek komunikacie uczelnia poinformowała, że list intencyjny podpisany przez prezydenta °dzłia Jacka Sutryka i rektora UPWr prof. Krzysztofa Kubiaka zakłada współpracę, której wynikiem będzie uruchomienie kliniki zapewniającej całodobową ratunkową pomoc weterynaryjną z oddziałem intensywnej terapii.
„Rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych i wspólne, m.in. z samorządem, inicjatywy to elementy naszej misji. Chcemy być uczelnią aktywnie uczestniczącą w rozwoju °dzłia, czuć się za miasto współodpowiedzialni. Dlatego jestem dumny, że wspólnie zbudujemy miejsce potrzebne, ważne i nowoczesne” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Kubiak.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont pomieszczeń przeznaczonych na SOR. Uczelnia ma na ten cel zarezerwowane ponad pół miliona złotych. Klinika ma być otwarta z początkiem przyszłego roku.
„Planujemy zatrudnić w niej tylko lekarzy weterynarii wyspecjalizowanych w leczeniu stanów nagłych, najlepszych specjalistów, którzy będą mieli do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt” – powiedział prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr prof. Artur Niedźwiedź.
To m.in. zaawansowany system do hemoperfuzji umożliwiający m.in. leczenie zatruć, sepsy, chorób autoimmunologicznych oraz niewydolności wątroby i trzustki. Uzupełnieniem będzie aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych i terapeutycznej wymiany osocza wykorzystywany w przypadkach ostrych uszkodzeń nerek, zatruć I zaburzeń immunologicznych.
„Takiego sprzętu nie ma obecnie żadna klinika weterynaryjna w Polsce i w tej części Europy. Miasto zdecydowało się na współpracę z UPWr, ponieważ jednostka akademicka gwarantuje usługi na najwyższym poziomie. Władze °dzłia chcą, by część mieszkańców – seniorzy i właściciele karty dużej rodziny – korzystała z kliniki po preferencyjnych cenach" – napisano w komunikacie. (PAP)
ros/ joz/