Dz

REKLAMA

Już tylko 1 procent. Szwajcaria tnie stopy procentowe i zapowiada kolejne obniżki

Krzysztof Kolany2024-09-26 09:30główny analityk Dz
publikacja
2024-09-26 09:30

Szwajcarski Bank Narodowy poszedł za ciosem i na trzecim posiedzeniu z rzędu obniżył stopę procentową. Helweci zapowiedzieli też kolejne cięcia stóp.  Na taki ruch pozwoliło zwycięstwo w tłumieniu wysokiej inflacji, która od przeszło roku utrzymuje się poniżej 2%.

Już tylko 1 procent. Szwajcaria tnie stopy procentowe i zapowiada kolejne obniżki
Już tylko 1 procent. Szwajcaria tnie stopy procentowe i zapowiada kolejne obniżki
fot. ARND WIEGMANN / /  Reuters / Forum

Stopa polityki monetarnej Szwajcarskiego Banku Narodowego została obniżona o 25 pb. do poziomu 1,00%. Była to trzecia z rzędu obniżka i tym razem była oczekiwana przez rynek i ekonomistów. Także w czerwcu SNB nie zaskoczył rynku i dokonał obniżki o 25 pb. Natomiast w marcu SNB zaskoczył wszystkich i jako pierwszy w tym cyklu bank centralny kraju rozwiniętego zdecydował się obniżyć stopy procentowe.

SNB

- Presja inflacyjna ponownie znacząco zmalała w porównaniu do poprzedniego kwartału. Oprócz innych czynników to osłabienie inflacji odzwierciedlało umocnienie franka szwajcarskiego w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Dalsze cięcia stopy procentowej SNB w nadchodzących kwartałach mogą być konieczne, aby zapewnić stabilność cen w średnim terminie  – czytamy we wrześniowym komunikacie Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Cięcia po zakończeniu ery ZIRP

Pierwszy od ponad dekady cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu 2022 roku. Wówczas Helweci niespodziewanie podnieśli koszt pieniądza w banku centralnym o 50 pb.: z -0,75 proc. do -0,25 proc. Jesienią, już zgodnie z oczekiwaniami, dołożyli kolejne 75 pb., wracając do dodatnich stóp procentowych. W grudniu 2022 r. dorzucili kolejną "pięćdziesiątkę", a w marcu i w czerwcu 2023 roku stopy zostały podniesione już tylko po 25 pb. Jednak rok temu SNB zaskoczył wszystkich, rezygnując z oczekiwanej podwyżki o 25 pb.

Poluzowanie polityki monetarnej w Szwajcarii nie byłoby możliwe, gdyby nie udało się sprowadzić inflacji do celu. W sierpniu helwecka inflacja CPI obniżyła się do 1,1%, a licząc względem lipca, indeks cen dóbr konsumpcyjnych pozostał bez zmian. Już od ponad roku inflacja CPI w tym alpejskim kraju znajduje się w zakresie celu inflacyjnego Szwajcarskiego Banku Narodowego.

SNB stawia sobie zadanie utrzymanie rocznego wzrostu cen nie wyższego niż 2% (czyli jest to przedział 0-2%). Wcześniej przez 16 miesięcy szwajcarska inflacja przekraczała 2%, w porywach sięgając 3,5% w sierpniu 2022 roku. Był to wtedy najwyższy odczyt od blisko 30 lat.

SNB nadal zastrzega sobie prawo do interwencji na rynku walutowym „w razie konieczności”. W reakcji na czwartkowy komunikat z banku centralnego kurs EUR/CHF poszedł w dół, zniżkując z blisko 0,95 do 0,9468 euro za franka o godzinie 9:39. Taka aprecjacja franka w reakcji na zapowiedź kolejnych obniżek stóp procentowych może być pewnym zaskoczeniem.

SNB

Na uwagę zasługuje też wyraźnie niższa niż w czerwcu ścieżka projekcji inflacyjnej. Model stosowany przez SNB zakłada, że przez następne sześć miesięcy inflacja CPI w Szwajcarii będzie się obniżać i zatrzyma się na poziomie 0,5%. Dopiero w roku 2026 ma nieznacznie wzrosnąć, ale i tak w całym horyzoncie prognozy ma nie przekroczyć  1%. To wyraźnie mniej niż wartości w strefie 1,0-1,5% oczekiwane jeszcze trzy miesiące temu.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(10)

dodaj komentarz
msp
Przebijamy ich kredytem zwanym zero % . Z tym, że z przodu ukryta jest Jedynka !
zoomek
Na obrazku wizualizacja papierowego śmiecia.
jkl777
Ale jak ci klient zostawi taki, to sie cieszysz...
pagodzik
Oprocz stop procentowych istotny jest tez poziom rezerwy obowiazkowej, szkoda, ze malo kto o tym mowi.
mohel
strasznie niekoszerne jest to co piszesz … zapamiętaj ciężar walki z inflacja nie może obciążać kredytodawców tylko kredytobiorców
kaczyslaw_
Bo to w interesie banksterów, żeby lud się o tym nie dowiedział, a już na pewno nie o tym jak taki mały szczegół ma ogromny wpływ na finanse. Gdyby ludki się dowiedziały i zaczęły domagać podniesienia stopy rezerwy obowiązkowej to banki byłyby w wielkiej czarnej dudzie.
zoomek
Rezerwy kuźwa czego?
Co łune tam rezewują?
Bele papieru do drukarki?
Miejsce na dysku aby wyklikać cyferki?
adamii odpowiada zoomek
Rezerwują wyłączność na oficjalną piramidę finansową.
vskritsk odpowiada zoomek
Nie wiem, dlaczego dostajesz łapki w dół, ale z pewnością wszelkie "rezerwy" banków to czysta fikcja.
pagodzik odpowiada zoomek
Nawet jesli to sa tylko cyferki, to udzielane kredyty tez sa tylko cyferkami.

Z okazji pandemii stopy rezerwy obnizono do 0.5%, a potem nagle "ojej, co sie stalo, ze taka inflacja?".

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki