Dz

REKLAMA
PIT

Rząd zdecydował. Przekazał 60 miliardów złotych na budowę elektrowni jądrowej

2025-01-07 15:36
publikacja
2025-01-07 15:36

Rząd przyjął projekt ustawy, na podstawie której w latach 2025-2030 na wsparcie inwestycji w elektrownię jądrową spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzyma 60,2 mld zł - poinformował KPRM po posiedzeniu rządu.

Rząd zdecydował. Przekazał 60 miliardów złotych na budowę elektrowni jądrowej
Rząd zdecydował. Przekazał 60 miliardów złotych na budowę elektrowni jądrowej
fot. Petr Svarc / /󰿸鱫

"Rząd zdecydował o przekazaniu środków na projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. W latach 2025-2030 na wsparcie tej strategicznej inwestycji energetycznej, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzyma 60,2 mld zł. To kluczowy element z punktu widzenia inwestycyjnego" - napisano.

Skarb Państwa jest zaangażowany w realizację budowy elektrowni w roli bezpośredniego inwestora oraz gwaranta wierzytelności innych kredytodawców.

"Założony model przewiduje, że inwestycja ma zostać sfinansowana w 30 proc. z kapitału własnego i w 70 proc. z kapitału obcego. Finansowanie zewnętrzne będzie zaciągane po wniesieniu wkładu własnego" - napisano.

Wsparcie ma być przeznaczone na przygotowanie i realizację inwestycji.

"Środki będą przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, poprzez wnoszenie wkładu pieniężnego. Możliwe będzie także podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego – skarbowych papierów wartościowych" - dodano.

Pozostałe finansowanie elektrowni jądrowej ma zostać pozyskane z instytucji finansowych.

"Chodzi przede wszystkim o zagraniczne instytucje, które wspierają eksport wywodzących się z państw dostawców sprzętu, w tym agencji kredytów eksportowych" - poinformował KPRM.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

8 listopada prezes PEJ Leszek Juchniewicz informował, że pierwszy blok elektrowni jądrowej w Choczewie ma być gotowy w 2035 r., potem zapewne nastąpi rok testów i dopiero wtedy podanie prądu do krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli w 2036 r.

Projekt realizuje należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Jako wykonawcę i partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Pierwsza elektrownia w amerykańskiej technologii AP1000 ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.(PAP Biznes)

jz/ ana/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(10)

dodaj komentarz
energizerjohn51
Plany PEP2040 gdzie w polskim miksie zostaje do ponad 30% węgla to na dziś koszt 1.6 biliona. Przychody z ETS w 2023 r. to niecałe 24 miliarda. 1 bilion = 1000 miliardów. Gdyby cała ta jada w PL miała iść na atom, to jeszcze miało by to sens. Ale Tusk sue postara aby poszła na wiatraki. Do 2040 same Chiny otworzą z 200 bloków węglowych.
adam.1983
70% kosztu budowy strategicznego obiektu w Polsce z finansowania zewnętrznego ? czy to rozsądne ?
kupuj_polskie_produkty
Brawo !!! W końcu jakieś konkrety,
wizytator
I ani grosza z KPO? Tyle mld tam się kisi na żłobki i fotoradary. łdzٴusty obiecywał, ale nie powiedział na co konkretnie i tylko ta kasa może być przeznaczona. Dla mnie mogło by jej nie być w takim wypadku.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
I Pomysleć tylko ze Komunistom udało się w 13 lat po II Wojnie swiatowej uruchomic pierwszy działajacy Reaktor Jadrowy w Polsce pod Otwockiem a teraz przez 35 lat kapitalizmu udało się jedynie las wyciąć XD Przemysłu motoryzacyjnego tyczy się to samo.
energizerjohn51
To nic nadzwyczajnego bo w EU nie mamy żadnego kapitalizmu. Mamy gospodarkę mocno regulowaną i te regulacje wykluczają atom jako sensowną inwestycje. Krajom takim jak francja to nie przeszkadzalo, ze innych nie bedzie stac na tani prad a niemcy wiadomo ideologia…
szprotkafinansjery
A 20 mld dla deweloperów szkoda. I gdzie tu sprawiedliwość?
polonu
pieniądze rozkradną , a elektrowni nie będzie . jak już to najdroższa na świecie i za jakieś powiedzmy 25 lat przy dobrych wiatrach .

ʴǷɾąԱ: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki