Dz

REKLAMA

Rząd opóźnia wprowadzenie nowych taryf na ą. Liczy na spadki cen?

2025-04-15 15:54, akt.2025-04-15 16:22
publikacja
2025-04-15 15:54
aktualizacja
2025-04-15 16:22

Rada Ministrów przyjęła projekt MKiŚ przesuwający termin składania wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne z 30 kwietnia na 31 lipca 2025 - poinformował na stronie resort klimatu. Przesunięty ma być też termin rozpoczęcia obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej z 1 lipca na 1 października 2025 r.

Rząd opóźnia wprowadzenie nowych taryf na ą. Liczy na spadki cen?
Rząd opóźnia wprowadzenie nowych taryf na ą. Liczy na spadki cen?

Według MKiŚ, przesunięcie terminu wejścia w życie zrekalkulowanych taryf dla energii elektrycznej przełoży się na poprawę sytuacji odbiorców energii w IV kwartale 2025 r.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany przez Ministra Klimatu i Środowiska przesuwającej termin składania zmiany wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne - z 30 kwietnia 2025 r. na 31 lipca 2025 r. Dzięki tej regulacji zmiana taryf pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych i przyczyni się do większego zbliżenia cen energii dla gospodarstw domowych na IV kwartał w tych taryfach do ceny maksymalnej, która obowiązuje do końca września" - napisał na stronie resort klimatu.

Jednocześnie nowe przepisy przewidują przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązywania w zmienionych taryfach cen energii elektrycznej, z 1 lipca 2025 roku na 1 października 2025 roku.

"Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość" - powiedziała cytowana w informacji ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają zagwarantowaną ochronę w postaci ceny maksymalnej 500 zł/MWh.

Obowiązujące obecnie przepisy dot. ochrony odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zakładają obowiązek złożenia do 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców energii elektrycznej wniosku o zmianę taryf obowiązujących do 31 grudnia 2025 r.

"Od wielu miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową na rynku energii elektrycznej, a obecne warunki kształtowania się cen na rynkach hurtowych wskazują na przestrzeń do większego obniżenia cen w taryfach dla gospodarstw domowych. Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przesunięcie terminu składania wniosków o trzy miesiące" - wyjaśniono. (PAP Biznes)

jz/ asa/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(6)

dodaj komentarz
carlito1
"Rzond" liczy, że znowu uda się iście po epicku wysadzić wolaka....
lukaszslask
A rachunki tylko do gory…..!!!
Juz to wszedzie zauwazylem przy pradzie,gazie,wodzie,nie moga dzwignac ceny za produkt,mroza itp….
To dzwigaja koszty stale,dystrybucje itp
Jeszcze nic nie stanialo,cena koncowa albo stoi,albo do gory….
1984
Nawet jak na TGE będą niższe ceny to nie znaczy, że ą staniał. Podstawą jest tzw. Rynek Dnia Następnego (RDN) ale to nie wszystko jest w tej cenie ujęte:

- Jest jeszcze rynek bilansujący
- Są jeszcze zielone certyfikaty
- Jest jeszcze koszt rekompensat za wyłączone OZE. Dopiero połowa kwietnia, a było już kilkadziesiąt
Nawet jak na TGE będą niższe ceny to nie znaczy, że ą staniał. Podstawą jest tzw. Rynek Dnia Następnego (RDN) ale to nie wszystko jest w tej cenie ujęte:

- Jest jeszcze rynek bilansujący
- Są jeszcze zielone certyfikaty
- Jest jeszcze koszt rekompensat za wyłączone OZE. Dopiero połowa kwietnia, a było już kilkadziesiąt dni z wyłaczeniami!
- Jest jeszcze eksport po ujemnych cenach
- Jest jeszcze system opustów, gdzie sieć przyjmuje ą z ceną RDN w okolicy zera lub minusową, a musi oddać z ceną 3 lub nawet 4-ro cyfrową

O takich drobiazgach jak koszt obsługi mocy gdy cena spadła poniżej zera nie wspominając. Elektroenergetyka od dawna stoi na głowie, a politycy chcą ją jeszcze zmusić do zrobienia fikołka. Że niby po tym przewrocie będzie taniej - wolne żarty!
remmah
Raczej rząd chce ogłosić podwyżki cen już po wyborach prezydenckich.

ʴǷɾąԱ: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki