W 2022 roku wzrosła ranga deklaracji PIT-2. Nowy druk nie jest jeszcze dostępny, ale jak zapewnia resort finansów - powinien być gotowy niebawem. Czy należy go składać? Kiedy go łożyć, a kiedy wycofać? Tłumaczymy.


Oświadczenie PIT-2 łożone w 2021 r. lub latach wcześniejszych jest aktualne w 2022 r. pod warunkiem, że nie uległ zmianie stan faktyczny z niego wynikający. Na chwilę obecną obowiązuje PIT-2 według wzoru nr 6. W opracowaniu przez Ministerstwo Finansów znajduje się wzór nr 7, który ma być niebawem dostępny.
PIT-2 najczęściej składany jest z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje do odwołania przez pracownika, deklaracja ta nie jest składana co roku. Jednak w tym roku zyskuje on na znaczeniu z powodu podniesienia .
Dz
Jednym z pozytywnych elementów "Polskiego ładu" jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 000 ł. Co ważne, dotyczy ona wszystkich podatników. Jedak w związku z tym faktem wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. W 2021 r. wynosiła ona 43,76 ł miesięcznie, od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrosła - do 425 ł miesięcznie (1/12 z 5100 ł).
Przeczytaj także
PIT-2 – co daje jego łożenie?
PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na od osób fizycznych. Nie należy go mylić z ulgą dla klasy średniej, którą ustawodawca wprowadził w związku ze zmianami dotyczącymi składki zdrowotnej w "Polskim ładzie".
PIT-2 jest dokumentem, który pracownik składa zwykle zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy. W przypadku kiedy pracownik nie łożył PIT-2 ma możliwość jego łożenia lub wycofania, jeżeli np. założył działalność gospodarczą, uzyskuje przychody z innego stosunku pracy.
Nie ma przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował oświadczenie pracownika w dowolnym momencie roku. W sytuacji kiedy PIT-2 nie zostanie łożony, pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek w trakcie roku (425 ł miesięcznie). Oznacza to, że dopiero składając zeznanie roczne w 2023 r., podatek zostanie pomniejszony o kwotę 5100 ł.
Zweryfikować łożenie PIT-2 można u swojego pracodawcy, np. w dziale kadr lub księgowości. Pracodawca powinien wskazać, czy druk został łożony przez pracownika.
Zaliczki pobierane z wynagrodzenia – obowiązki pracodawcy
Na pracodawcy jako płatniku zaliczek na podatek dochodowy spoczywa obowiązek poboru tychże. W związku ze zmianą kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek dochodowy tam, gdzie pracownik nie łożył PIT-2, pobrane zostaną one w kwocie zauważalnie wyższej niż w 2021 r.
Zmiana w wysokości tych kwot dotyczy wszystkich pracowników, niezależenie od wysokości wynagrodzenia, również tych, którzy osiągają przychody, które przekraczają I próg podatkowy podniesiony do 120 000 ł. Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. "Polski ład" nie zmienił zasad jego składania.
Kto nie może łożyć PIT-2?
Pracodawca może odjąć od podatku kwotę zmniejszającą, jeżeli poza przychodami z pracy pracownik:
- nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, który z mocy ustawy stosuje zmniejszenie zaliczki od tego świadczenia;
- nie osiąga dochodów z tytułu cłonkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
- nie osiąga dochodów opodatkowanych wg , od których sam jesteś zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy;
- nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Trzeba pamiętać, że podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku) podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu. Dlatego pracownik ma możliwość niełożenia u pracodawcy PIT-2 oraz w każdym czasie może wycofać łożony PIT-2.
Kiedy wycofać PIT-2?
PIT-2 pracownik powinien wycofać, kiedy kwotę zmniejszającą podatek zaczął stosować inny płatnik (np. ZUS, inny pracodawca, któremu został również łożony PIT-2, lub wtedy, kiedy pracownik sam uwzględnia kwotę wolną przy obliczaniu zaliczek na , np. z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej).
W sytuacji kiedy kwota zmniejszająca podatek będzie stosowana u dwóch płatników składek, np. przez pracodawcę i ZUS, trzeba będzie dopłacić do zeznania podatkowego kwotę 5100 ł. Kwota zmniejszająca podatek może być stosowana tylko jeden raz w trakcie miesiąca, nie może być stosowana przez kilku płatników.