Dz

REKLAMA
PIT

Odwet Chin. Na celowniku import plastiku z Europy i USA

Michał Misiura2024-05-20 10:20redaktor Dz
publikacja
2024-05-20 10:20

Chiny sygnalizują, że działania Zachodu, który coraz mocniej odgradza się od ich towarów, spotkają się z zemstą - donosi "Financial Times". Państwo Środka wszczęło śledztwo w sprawie importu tworzyw termoplastycznych.

Odwet Chin. Na celowniku import plastiku z Europy i USA
Odwet Chin. Na celowniku import plastiku z Europy i USA
fot. Jason Lee / /ܳٱ

Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej ogłosiło w niedzielę, że bada import kopolimeru polioksymetylenowego, czyli plastiku mającego szerokie wykorzystanie w przemyśle elektroniki użytkowej i motoryzacyjnym, sprowadzanego z USA, Unii Europejskiej, Japonii i Tajwanu.

Posunięcie Pekinu sugeruje, że Chiny sięgają po taktykę "wet za wet", odpowiadając na rosnące bariery w handlu zagranicznym. Według "Financial Times" wąski zakres ogłoszonego dochodzenia pokazuje jednak ich ograniczone pole do manewru. Na swobodnej wymianie handlowej z USA i UE zyskują więcej Chiny. Odgradzanie się od tych rynków będzie działało na szkodę ich gospodarki.

Dochodzenie w sprawie importowanego plastiku ma potrwać rok z możliwością przedłużenia go o 6 miesięcy. W pierwszym kwartale 2024 roku Stany Zjednoczone były trzecim największym eksporterem polioksymetylenu do Chin. Kolejne miejsca zajmowały Niemcy, Tajwan, Japonia i Holandia. Dostawcy z wszystkich pięciu wymienionych państw zarobili w Chinach łącznie ok. 110 mln USD.

Niecały tydzień przed rozpoczęciem śledztwa przez Pekin, prezydent USA Joe Biden ogłosił zwiększenie ceł na szereg chińskich towarów, w tym pojazdy elektryczne, półprzewodniki, panele słoneczne, stal, aluminium i produkty medyczne.Podwyżki dotyczą importu z Chin wartego 18 mld USD.

Wojna handlowa USA-Chiny. Biden ostro podniósł cła na chiński import...

Stosunki gospodarcze pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami pozostają napięte od kilku lat. Prezydent Joe Biden zdecydował się na kolejny cios i ogłosił pakiet gwałtownych podwyżek ceł na szereg chińskich towarów importowanych, w tym pojazdy elektryczne, chipy komputerowe i...

Chińskie ministerstwo handlu skrytykowało posunięcia Waszyngtonu, nazywając je jako upolitycznienie kwestii gospodarczych i stwierdziło, że nowe cła "wpłyną poważnie na atmosferę w dwustronnej współpracy”.

W poniedziałek, 20 maja, Chiny nałożyły sankcje na trzy amerykańskie firmy z branży zbrojeniowej za sprzedaż broni Tajwanowi. General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems oraz Boeing Defence, Space & Security otrzymały zakazy importu i eksportu z Chin, a ich kierownictwo nie będzie mogło wjeżdżać, mieszkać ani pracować w Państwie Środka.

4 lipca Komisja Europejska zdecyduje, czy nakładać tymczasowe cła na chińskie pojazdy elektryczne. Bruksela prowadzi śledztwo, czy ich producenci korzystają z państwowych subwencji pozwalających im na obniżanie cen i zalewanie europejskiego rynku tanimi . 7 marca UE zaczęła rejestrować wszystkie pojazdy EV sprowadzane z Chin.

- Cła nadejdą, bo trudno wyobrazić sobie, żeby postępowanie prowadzone przez Komisję Europejską nie doszukało się głównego przewinienia, które bada, czyli subsydiowania produkcji - mówił Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Dz z marca.

Według prognoz organizacji Transport & Environment pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach będą w tym roku stanowić jedną czwartą całej sprzedaży samochodów EV w Uni Europejskiej, w porównaniu z 19,5 proc. w ubiegłym roku. Eksport chińskich pojazdów elektrycznych wzrósł o 70 proc. od 2022 r. do 2023 r.

Pojazdy elektryczne to jednak nie wszystko. 17 maja Unia Europejska ogłosiła ​​wszczęcie dochodzenia w sprawie chińskiej blachy cynkowej. W kwietniu Bruksela rozpoczęła inne postępowanie dotyczące chińskich producentów paneli słonecznych, oskarżając ich o korzystanie z subsydiów zakłócających rynek. Europejski 𳾲ł obwinia chińskich rywali o dławienie go przez nieuczciwe zaniżanie cen, przez co firmy tracą pieniądze i są zmuszane do zamykania fabryk.

Źół:
Michał Misiura
ѾłѾܰ
redaktor Dz

Redaktor działu Rynki w Dz. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Dz śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych. tel: 532 803 384

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(23)

dodaj komentarz
lebero654
Kiedy Europejczycy zrozumieją, że są dla Azji są rynkiem niszowym, bo czymże jest 400 mln. konsumentów do 4 mld. konsumentów. Co prawda rynkiem najbardziej profitnym, ale tym niemniej niszowym. Chińczycy sprzedają samochody elektryczne do Afryki i Ameryki Płd. po cenach zasadniczo podobnych do cen europejskich, czyli cała praca UE Kiedy Europejczycy zrozumieją, że są dla Azji są rynkiem niszowym, bo czymże jest 400 mln. konsumentów do 4 mld. konsumentów. Co prawda rynkiem najbardziej profitnym, ale tym niemniej niszowym. Chińczycy sprzedają samochody elektryczne do Afryki i Ameryki Płd. po cenach zasadniczo podobnych do cen europejskich, czyli cała praca UE pójdzie w gwizdek, bo udowodnią, że stosują ceny światowe, bo liczy się efekt skali. Wiceprezes BYD powiedziała, że BYD nie będzie eksportował samochodów do USA, dooki cła nie zostaną zmniejszone, bo będzie produkował w Meksyku ( w domyśle obejdzie cła antychiińskie). Rodzi się niedyskretne pytanie czy UE nie subsydiuje produkcji europejskiej. Jeżeli wykłada kasę na badania naukowe, unowoczesnienie produkcji to subsydiuje, co Chińczycy na pewno podniosą. W końcuprekursorem UE była EFTA wspólnota węgla i stali, która chroniła te 𳾲ły w krajach członkowskich, czyli doświadczeni i praktyka europejska protekcyjna są bogate.
newcommer
Przy potencjale gospodarki Uni Europejskiej, Chiny mogą ją wygasić w max 5 lat.
Zaczynając od dostaw leków.
itso_zmamic_wyobraznie
gospodarki vs gospodarka
trpaslik
Jest taki łatwy test na mądrość kandydata na Europosła. Jeżeli pomimo pandemii i wojny na Ukrainie, które to wydarzenia radykalnie zmieniły świat, nadal, bezrefleksyjnie jest za Zielonym Ładem w UE, który został wymyślony przed wymienionymi zdarzeniami, to nie należy na niego głosować
itso_zmamic_wyobraznie
jakie radykalne zmiany ? radeklne zmiany są u moskali no właśnie nie trzeba dokończyć to co sie zaczęło bo sie skończy z niczym to co proponujesz to jest cwany trik
trpaslik
A co się stanie, jak robotyzacja zmniejszy zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą w montowniach, za zbyt produktów z tych montowni do Niemiec i Francji spadnie? Wtedy spadnie PKB i podatki. I jednocześnie wzrośnie bezrobocie. Aha i jeszcze polski robotnik zacznie się zastanawiać, czy ukraiński robotnik nie podbiera mu roboty.
trpaslik
Ejże, no przecież te jankeskie długi musi ktoś spłacić. Europa zmniejszy eksport do Chin i zwiększy import broni i paliw z JuEsEj. I zostanie z bałaganem po wojnie z Ukrainą. Chociaż tacy Francuzi już coś knują z Xi. Niemcy też nie są jednomyślni czy pomagać Ukrainie. Kto jest najbardziej wierny Jankesom?
itso_zmamic_wyobraznie
chiny mądrze robią jelity europejskie są daremne to jakie mają podejście do zasobów ludzkich woła o pomstę do nieba badana niekompetentnych krętaczy i kłamców
mesten
Kończy się naiwność, że z komunistami zrobi się jakiś interes.

ʴǷɾąԱ: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki