Dziennikarze „Rzeczpospolitej” dotarli do szczegółów raportu ministerstwa kultury po audycie w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego. W piątkowym wydaniu gazety czytamy, że wśród zakwestionowanych wydatków były m.in. kursy dla dzieci o historii Polski, w tym o Januszu Korczaku.


„Ministerstwo Kultury przeprowadziło jeszcze w 2024 r. kontrolę w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego” - przypomniała gazeta. Wyjaśniła, że choć wyniki audytu zostały opublikowane to utajniono nazwy zakwestionowanych projektów. Dziennikarze „Rz” poznali pełną wersję raportu, z którego wynika, że „resort podważył zasadność zorganizowania kursów dla dzieci o historii Polski, m.in. o misiu Wojtku z Armii Andersa, Januszu Korczaku, Kazimierzu Nowaku i polskim godle”.
Resort miał też zakwestionować przyznanie stypendiów dla białoruskich i ukraińskich badaczek oraz wydatki na konferencję poświęconą tematyce białoruskiej. „Kontrolerzy zastrzeżenia mieli też do współfinansowania przez berlińską placówkę filmu dokumentalnego »Zinema. Kino na wojnie« o rosyjskiej propagandzie historycznej w filmach fabularnych, którego autorem jest Kornij Hryciuk. Inne wątpliwości dotyczyły dodatku mieszkaniowego, dodatku funkcyjnego, a nawet niewpłacenia 0,26 euro odsetek” - czytamy w „Rz”.
Gazeta zapytała ministerstwo, dlaczego zakwestionowano projekty stypendialne i edukacyjne. W odpowiedzi, cytowanej przez „Rz”, resort tłumaczy, że zakwestionowano stypendia udzielone niezgodnie z przepisami prawnymi. „Zakwestionowano także umowy dotyczące prowadzenia kursów językowych dla dzieci. Zadanie to nie leżało i nie leży w kompetencjach i zadaniach Instytutu – dodał resort w odpowiedzi dla „Rz”. (PAP)
jls/ lm/