W dniach 6-10 maja 2024 r. wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią amerykańskie spółki: Berkshire Hathaway, Disney, Uber, Airbnb i Arm, a na polskiej giełdzie swoje raporty zaprezentują ING, Budimex, PKO BP, XTB i Dino. W dniach 8-9 maja odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której zapadną decyzje o wysokości stopy referencyjnej.
W przysłym tygodniu poznamy również szereg odczytów ekonomicznych ze świata: m.in. chiński bilans handlowy z ostatniego miesiąca, paczkę danych gospodarczych z Niemiec i usługowe PMI z Unii Europejskiej.
ʴDzԾł
Przysły tydzień rozpocznie się od publikacji usługowych PMI z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Strefy Euro. Rynkowe prognozy zakładają, że we wszystkich wymienionych kwietniowe odczyty przekroczą neutralny poziom 50 pkt.
Na poniedziałek 6 maja po godzinie 14:00 przemówienia zaplanowało dwoje wysoko postawionych bankierów centralnych: prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan oraz Christine Lagarde z EBC.
W USA swoje raporty za pierwszy kwartał przedstawią Berkshire Hathaway Warrena Buffetta oraz technologiczno-zbrojeniowa spółka Palantir. Wśród polskich spółek giełdowych, które poinformują o wynikach za pierwsze trzy miesiące 2024 r., znajdą się w poniedziałek ING Bank Śląski i UniCredit.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie w sprawie upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego odbędzie się tego dnia w Mirbudzie. Na poniedziałek przypada też wypłata dywidendy od ING (33,35 PLN na akcję) i Marvipolu (1,06 PLN).
Wtorek
7 maja o wysokości stóp procentowych zadecyduje Rada Banku Rezerw Australii. Tego dnia poznamy również stopę bezrobocia w Szwajcarii oraz paczkę danych makroekonomicznych z Niemiec: zamówienia w przemyśle, import i eksport.
O poziomie sprzedaży detalicznej poinformują Węgrzy, Słowacji oraz Eurostat (zbiorcze dane ze strefy euro). We wtorek czekają nas także odczyty na temat bilansu handlowego i produkcji przemysłowej Czech.
Na polskiej giełdzie do obrotu trafi 1,39 mln nowych akcji Sfinks Polska (seria R). Walne zgromadzenia odbędą się w spółkach Gi Group, IFIRMA, Mennica Polska, Nanogroup i EMC Instytut Medyczny. Orange przeprowadzi konferencję prasową, prezentując nowy produkt Orange Business Metaverse.
We wtorek w USA raport za I kwartał przedstawi Walt Disney Company.
Śǻ岹
8 maja poznamy odczyty na temat produkcji niemieckiej, węgierskiej, hiszpańskie i norweskiej produkcji przemysłowej. Tego dnia rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Bardzo ważną dla kursu szwedzkiej korony decyzję o wysokości stóp procentowych podejmie Sveriges Riksbank. Coraz częściej mówi się o tym, że szwedzki bank centralny może zdecydować się na ich obniżkę w maju bądź w czerwcu, więc wcześniej niż EBC.
Wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią w USA: Uber, Airbnb, Shopify oraz projektant chipów Arm Holdings.
Na polskiej giełdzie wyniki przedstawią: Budimex, Kruk, Erbud, Ambra i Onde.
Czwartek
9 maja poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych w Polsce. Rynek spodziewa się żadnych zmian.
Kwartalny raport na temat inflacji opublikuje Bank Anglii, którego urzędnicy zadecydują również o wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (o godz. 13:00 czasu polskiego).
Zza Wielkiego Muru do inwestorów trafią oficjalne statystyki na temat chińskiego bilansu handlowego w kwietniu, a zza Atlantyku cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy o zasiłkach dla bezrobotnych.
Wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią Dino Polska, PKO BP, XTB, Asbis, Altus, Bank Handlowy, Baltic Bridge, IMC, Lokum Deweloper, Stalexport.
ʾąٱ
10 maja do wiadomości publicznej trafi nowy protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który może rozjaśnić podejście instytucji do obniżek stóp procentowych w Strefie Euro.
W piątek poznamy również odczyt brytyjskiego PKB za pierwszy kwartał 2024 r. Rynkowe prognozy zakładają, że wzrósł o 1,4% rdr. Dynamikę produkcji przemysłowej zaraportują Brytyjczycy, Włosi, Węgrzy, Słowacy, Turcy i Szwedzi.
Po południu światło dzienne ujrzy wstępny Raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. oczekiwania inflacyjne Amerykanów, a także dane na temat zatrudnienia z Kanady. O godzinie 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.
Michał Misiura