Zniżki będą obowiązywać przez 90 dni dla statków kontenerowych, których tonaż netto wynosi co najmniej 130 tys. ton metrycznych. Korzystać z nich mogą statki przewożące ładunek, ale i po niego dopiero płynące, czyli puste - zapewnił we wtorek w Kairze Osama Rabie, szef Zarządu Kanału Sueskiego.
Przychody z Kanału Sueskiego spadły do 880,9 mln dolarów w czwartym kwartale ubiegłego roku z 2,4 mld dolarów rok wcześniej - obliczył egipski bank centralny.
Wielu armatorów zrezygnowało z tej najkrótszej trasy morskiej łączącej Azję i Europę na rzecz dłuższej, wokół Afryki, po atakach przeprowadzanych na statki przez jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab Al-Mandab.
W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone porozumiały się z Huti w sprawie zawieszenia broni. Waszyngton zgodził się zaprzestać bombardowania ich pozycji w Jemenie w zamian za zgodę na zaprzestanie ataków na statki amerykańskie. Porozumienie nie obejmuje Izraela.
Ostrożnie do tej zachęty podchodzi „Lloyd’s List”, brytyjski dziennik zajmujący się tematyką morską, według którego „firmy żeglugowe uważnie monitorują rozwój sytuacji na Morzu Czerwonym i uwzględniają te obserwacje w swoich ocenach ryzyka, ale pełny powrót linii kontenerowych pozostaje mało prawdopodobny w krótkim okresie”.(PAP)
tebe/ mal/