Dz

REKLAMA

łdzٴ po 3 500 dolarów za uncję. Rekord z 1980 roku wreszcie został pobity

Krzysztof Kolany2025-04-22 09:20główny analityk Dz
publikacja
2025-04-22 09:20

Dolarowe notowania złota po raz pierwszy przekroczyły poziom 3 500 USD za uncję. Stało się to w otoczeniu słabnącego dolara, przeceny na Wall Street oraz spadku cen obligacji rządu USA. Warto odnotować, że taki rezultat oznacza pobicie realnego rekordu ze stycznia 1980 roku.

łdzٴ po 3 500 dolarów za uncję. Rekord z 1980 roku wreszcie został pobity
łdzٴ po 3 500 dolarów za uncję. Rekord z 1980 roku wreszcie został pobity
fot. corlaffra / /ܳٳٱٴdz

We wtorek nad ranem złotem handlowano po cenie 3 506,94 dolarów za uncję trojańską. To nie tylko nowy nominalny, ale też realny rekord cen królewskiego metalu wyrażony w USD. Na pobicie rekordu ze stycznia 1980 roku musieliśmy poczekać ponad 45 lat. A to dlatego, że ówczesne 850 USD/oz. w dzisiejszym pieniądzu byłoby warte 3 493,95 USD - wynika z .

Z wielkanocną hossą na złocie zdaniem analityków stoi swoista apostazja inwestorów względem Stanów Zjednoczonych. Przez 80 lat uznawano, że Ameryka jest najsilniejszym, najbezpieczniejszym i na dłuższą metę najbardziej opłacalnym miejscem do trzymania kapitału. Teraz ta wiara zaczyna się chwiać. Świadczy o tym idąca w parze z rekordami na złocie deprecjacja dolara (kurs EUR/USD osiągnął wczoraj najwyższe wartości od listopada 2021), spadek notowań obligacji rządu USA oraz silne spadki na Wall Street.

Dz

Reklama

Najnowszym źródłem tych niepokojów są wypowiedzi prezydent Donalda Trumpa, który wprost domaga się dymisji przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella. Rzecz w tym, że w myśl amerykańskich przepisów szef Fedu jest w zasadzie nieusuwalny, a sama Rezerwa Federalna pozostaje poza jakąkolwiek realną kontrolą organów państwa (w tym Kongresu).

Prezydent USA powiedział w zeszłym tygodniu, że jeśli będzie tego chciał, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell bardzo szybko odejdzie ze stanowiska. Po raz kolejny skrytykował szefa banku centralnego, twierdząc, że jakoby jest winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych.

Inwestorzy traktują jednak żądania Trumpa jako atak na niezależny bank centralny, którego głównym zadaniem jest dbanie o stabilny poziom inflacji cenowej (cel inflacyjny w USA wynosi 2% w „średnim terminie”). A z doświadczenia wiemy, że bezpośrednie sterowanie przez polityków stopami procentowymi (jak np. nie tak dawno w Turcji) prowadzi do znacznie wyższej i zwykle trwałej inflacji. I tego może się teraz obawiać wielki kapitał, uciekając od dolara i podnosząc rentowności Treasuries.

- Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek  - powiedział Lee Liang Le z Kallanish Index Services. - Niedawna narracja „Trump Trade” przekształciła się teraz w narrację „Sell America" - dodał.

Rzecz jasna, póki co jest stanowczo zbyt wcześniej, aby ogłaszać definitywny schyłek USA i dolara, ale komentarze pojawiające się dziś w głównym nurcie jeszcze kilka lat temu określony by mianem „foliarskich” lub „teoriami spiskowymi”.

- Jednoczesny spadek kursów akcji, USD i obligacji skarbowych sugeruje, że wojna handlowa Trumpa zapoczątkowała exodus z amerykańskich aktywów finansowych, którego żadne negocjacje nie będą w stanie odwrócić – napisał w raporcie cytowanym przez PAP Adam Crisafulliego z Vital Knowledge.

Tylko od początku 2025 roku dolarowe notowania złota wzrosły już o 31,7% po tym, jak w ubiegłym roku poszły w górę o  27,2% po zwyżce o 13,2% w 2023 r. W ciągu pięciu lat kurs „barbarzyńskiego reliktu” wyrażony w USD uległ podwojeniu i po 45 latach ustanowił nowy rekord także w ujęciu realnym.

Nowe szczyty cen złota odnotowano także w polskiej walucie. Przy obecnym kursie dolara uncja żółtego metalu jest warta ok. 12 883 złotych. To tzw. cena giełdowa – czyli notowania najaktywniejszego kontraktu terminowego giełdy nowojorskiej przemnożone przez bieżący kurs USD/PLN. Za fizyczną sztabkę czy monetę bulionową u dilera trzeba już zapłacić ponad 13 000 złotych polskich.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy

dzԳٲ(13)

dodaj komentarz
gronostaj
Schyłek dolara to będzie jak cena złota będzie wyliczana w innej walucie.
Póki co ciężko rokować następne.
od_redakcji
Zawsze w dniu gdzie bankier pisze o wzrostach, złoto spada, taki przypadek
men24a
No nieźle Ci co kupowali na górce w 1980r już nie odrobili strat, zapewne nie żyją.
45 lat czekania. Czy tym razem będzie podobnie ?
sterl
A srebro musi zdrożeć jeszcze z 5 razy żeby dogonić rekord z 1980 roku..
drzaraza
Nie daj się robić w …a. Srebro to nie jest metal szlachetny.
roza_von_tusk odpowiada drzaraza
Srebro jest !!! metalem szlachetnym i co ciekawe jego cena powinna być wielokrotnie wyższa ze względu na wyższe zużycie w przemyśle i koszty wydobycia który jest pokrywany z kosztów wydobycia miedzi. Jak zmniejszy się wydobycie miedzi to ceny srebra poszybują, oczywiście nie wiadomo kiedy :)
wroclawzbiera
łdzٴ spadnie i to całkiem szybko, za pół roku będzie lekko wyżej ale za rok półtorej będzie niżej niż dziś.

Niestety Kolany ma racje. negatywny sentyment do zielonego jest ogromny. teksty trampka o całowaniu w d**&ę tylko to poglębiło.
sterl
NBP ma kilkanaście miliardów $ zysku na operacjach z kapitałem rezerwowym , coś mi się wydaje że to zysk na wydzierżawianiu złota bankom , które je sprzedają setki razy i odkupują licząc na zwalenie ceny.. , oczywiście tego złota nikt na oczy nie widział.. i nigdy nie zobaczy bo ma kilkudziesięciu właścicieli..
1a2b
dlaczego w tych czasach są ludzie którzy chcą sprzedawać złoto? ... czyżby spodziewali się zysku?

ʴǷɾąԱ: łdzٴ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki