Klienci polskiego brokera XTB nie otrzymają już rozliczenia za handel na akcjach i ETF-ach notowanych na giełdach zagranicznych na formularzu PIT-8C. Dom maklerski tłumaczy to nową interpretacją.


Od rozesłania wiadomości mailowych do swoich klientów XTB rozpoczęło informowanie o istotnych zmianach w sposobie rozliczania transakcji zawartych na ich platformie w 2021 r. Chodzi o formularz , który zawiera informacje, jakie zyski lub straty inwestor poniósł w poprzednim roku kalendarzowym. Do tej pory XTB przyciągało klientów ofertą, w której to m.in. rozliczenia transakcji zagranicznych i umieszczenie ich w PIT-8c leżało po stronie domu maklerskiego. Teraz to się zmieniło.
Wystawiony przez XTB formularz nie obejmuje dochodów z transakcji na akcjach i ETF-ach notowanych na giełdach zagranicznych, znajdują się na nim tylko rozliczone transakcje z GPW. Nie zdejmuje to z klientów obowiązku rozliczenia się ze swojej zagranicznej inwestycyjnej działalności przed fiskusem. Jako wytłumaczenie zaprzestania wystawiania dokumentu XTB podaje otrzymanie indywidualnej interpretacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.


W zamian XTB oferuje zestawienie transakcji z giełd zagranicznych wraz z podręcznikiem (28 stron), jak zrobić to samemu. Zmiany wywołały spore poruszenie wśród inwestorów indywidualnych, którzy m.in. na forum Bankiera prowadzą ożywioną dyskusję o nowym pomyśle. To krok w tył w obszarze lepszej obsługi klienta. Po tym, jak niedawno XTB jako pierwszy polski dom maklerski wprowadził możliwość obniżenia podatków od dywidend z USA za pomocą formularza W-8BEN, obecne działania spółki spotykają się z krytyką części społeczności inwestorów indywidualnych i niezrozumieniem.
Dz
Formalno-prawne ułatwienie ze strony XTB były czynnikiem z oferty, który przyciągał nowych klientów, skłonnych nawet pogodzić się z mniej atrakcyjnymi spreadami na wielu instrumentach w zamian za zdjęcie obowiązku samodzielnego rozliczenia. Teraz być może dojdą koszty wizyty u doradcy podatkowego, który pomoże we właściwym wypełnieniu obowiązków podatkowych.


Oferta XTB staje się przez to być może mniej atrakcyjna dla inwestorów poszukujących możliwości inwestowania na rynkach zagranicznych z jak najmniejszym administracyjnym zaangażowaniem. Liczba brokerów oferujących dostęp do światowych akcji pozwala na podjęcie optymalnej decyzji co do platformy handlu, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno kosztowe jak i administracyjne.
Aktualizacja
XTB przekazało redakcji Dz wyjśnienia dot. nowego sposobu przekazywania informacji do rozliczenia rocznego. W całości prezentujemy przesłaną treść poniżej:
Począwszy od rozliczenia za 2021 r. informacje o dochodach ze źródeł polskich ujęte są w PIT-8C, a informacje o dochodach z giełd zagranicznych zawarte są w odrębnym zestawieniu dostępnym dla klientów. Zmiana ta w opiniiXTBułatwi klientom prawidłowe rozliczenie podatku ze sprzedaży akcji. Wynika to z faktu, że w deklaracji należy wykazać w odrębnych polach dochody ze źródeł polskich - są to poz. 20 i 21 informacji PIT-38, a w odrębnych dochody ze sprzedaży akcji na giełdach zagranicznych - są to poz. 22 i 23 informacji PIT-38.
Rozumiemy, że wprowadzona zmiana może powodować u klientów pewne wątpliwości. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy dla nich Podręcznik, w którym szczegółowo objaśniamy wszelkie aspekty związane z rozliczeniem podatku. Dodatkowo, wszystkim kontaktującym się z nami klientom wyjaśniamy, skąd wzięła się się ta zmiana i gdzie znajdą wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego, zgodnego z przepisami rozliczenia rocznego" - przekazał wyjaśnienie spółki Marcin Pawelec, PR Manager.
Michał Kubicki