Dz

REKLAMA
PIT

Tak bankują Europejczycy. Polacy nie należą do najbardziej "lojalnych" klientów

2024-10-26 06:00
publikacja
2024-10-26 06:00

W Polsce z usług wyłącznie jednego banku korzysta 45 proc. ankietowanych, co jest poniżej średniej w Europie (55 proc.), 37 proc. posiada konto w dwóch bankach, a 16 proc. w trzech do pięciu - wynika z raportu firmy Kearney. 6 proc. Polaków główne konto ma w bankowości cyfrowej.

Tak bankują Europejczycy. Polacy nie należą do najbardziej "lojalnych" klientów
Tak bankują Europejczycy. Polacy nie należą do najbardziej "lojalnych" klientów
fot. Natalya Kosarevich / /ܳٳٱٴdz

Z badania wynika również, że w Polsce z usług wyłącznie jednego banku korzysta 45 proc. respondentów (średnia dla Europy to 55 proc.). Zauważono, że najbardziej "lojalni" są klienci z Austrii (77 proc.) i Niemiec (69 proc.), a najmniej z Wielkiej Brytanii (37 proc.) i Rumunii (41 proc.). "Polscy konsumenci znajdują się natomiast w czołówce badanych, którzy są związani z dwoma instytucjami bankowymi (37 proc.) lub 3-5 bankami (16 proc.)" - przekazali autorzy badania.

Zauważyli też, że 6 proc. respondentów z Polski posiada swoje główne konto w bankowości cyfrowej lub fintechu. Najwięcej takich ankietowanych jest w Niemczech (18 proc.), a średnia europejska to 9 proc. "Jeśli rozszerzymy analitykę na pierwsze i drugie konto – 22 proc. z nas ma jedno z nich w neobanku / fintechu (również poniżej średniej)" - stwierdził cytowany w raporcie Krystian Kamyk z Kearney.

Z badania wynika, że wśród Europejczyków, którzy zdecydowali się zmienić swój bank w ciągu ostatnich pięciu lat czynili to po równo, ze względu na rekomendacje uzyskane tzw. pocztą pantoflową (52 proc.) i zachęty finansowe (52 proc.) "Banki powinny ponadto mocniej postawić na obsługę klienta i customer experience, gdyż jak pokazały wyniki badania, dla 33 proc. respondentów słaba jakość w tym obszarze była powodem do zmiany partnera finansowego" - wskazali eksperci.

Jak zauważyli, gdy klient decyduje się na zmianę banku, najczęściej przenosi również inne produkty, np. kredyty czy inwestycje. "Badanie pokazało, że wśród tych, którzy niedawno zmienili bank, 76 proc. zabrało ze sobą przynajmniej jeden produkt, najczęściej konto oszczędnościowe lub kartę kredytową" - wskazał Kamyk. Dodał, że niemal połowa (44 proc.) przeniosła wszystkie produkty.

Z danych Kearney wynika, że 35 proc. europejskich klientów banków cyfrowych lub fintechów ma poniżej 35 lat, a ponad połowa (55 proc.) mniej niż 45 lat. "Popularność tego typu platform wśród młodszych klientów wynika przede wszystkim z wysokich kompetencji cyfrowych tej grupy, dla której bankowość cyfrowa jest jednym z nawyków konsumenckich i wpisuje się w ich styl życia" - ocenili autorzy.

W Europejskim Radarze Bankowości Detalicznej przeanalizowane dane z 90 banków działających na 21 europejskich rynkach (50 banków z 13 rynków Europy Zachodniej i 38 banków z ośmiu rynków Europy Wschodniej). Ankiety przeprowadzono wśród 500 respondentów w każdym kraju.

jls/ drag/

Źół:PAP
Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(8)

dodaj komentarz
stain
Ale co to jest "bank cyfrowy"? Taki który w ogóle nie ma żadnej obsługi naziemnej? No to w PL chyba tylko ten ruski rewolut się na to łapie, pozostałe to jakieś niszowe historie (raiffeisen, aion). No i taki model miał już ćwierć wieku temu mbank (jeszcze za czasów BRE), ale wymiękł i zrobił jakieś kioski z obsługą.
stain
I czemu niby korzystanie z ruskiego rewoluta miałoby być wyznacznikiem nowoczesności? Do niedawna było raczej świadectwem braku przezorności (brak gwarancji bankowych) a i obecnie można się zastanawiać czy nadal po części nie jest (bo czy litewski system gwarancyjny wytrzyma, gdyby toto padło i trzeba było wypłacać gwarancje)
blind-oln
Efekt oprocentowania na "nowe środki". Trzeba mieć 2-3 konta w różnych bankach by móc je transferować pomiędzy nimi w poszukiwaniu lepszej oferty.
sammler
Dokładnie. Wymyślili sobie "oferty na nowe środki", a że klienci głupi nie są, to i grają w tę grę. Sam mam obecnie rachunki w pięciu bankach, w tym w czterech mam też ROR-y. I przelewam kasę między tymi rachunkami tak, by zawsze w którymś spełniały definicję nowych środków.

Zresztą nawet ci, którzy mają jeden rachunek,
Dokładnie. Wymyślili sobie "oferty na nowe środki", a że klienci głupi nie są, to i grają w tę grę. Sam mam obecnie rachunki w pięciu bankach, w tym w czterech mam też ROR-y. I przelewam kasę między tymi rachunkami tak, by zawsze w którymś spełniały definicję nowych środków.

Zresztą nawet ci, którzy mają jeden rachunek, też mogą bank zmieniać... Na pewno sprzyja temu ciągłe organizowanie jakichś promocji, typu wypłacanie kasy czy dorzucanie tabletów.

Można powiedzieć, że banki mają to, co sobie same zgotowały. Widocznie im się to opłaca, skoro ten stan trwa od lat. Banki w Polsce nie potrzebują klientów lojalnych w powszechnym rozumieniu (choć sami "lojalnymi" nazywają raczej tych, którzy latami trzymają wysoki osad na nieoprocentowanych ROR-ach, niejako płacąc - koszt alternatywny - za to, że mogą te pieniądze trzymać w banku).
tomitomi
u nas królują nie banki , a parabanki ! oparte na chwilówkach i mikropożyczkach !!!
taki , mamy klimat , bogaty !
miketheripper
Teraz bankują potem bankrutują
helixo
Bycie lojalnym wobec banków to największe frajerstwo gdy najlepsze warunki dostają tylko nowi a lojalni są grabieni na każdym kroku
hylobiusnews
Lojalni wobec banków?!?
Jeśli 100% ryzyka zepchnięte jest na klienta, to o jakiej lojalności mówimy? Lojalność wobec oprawcy??
Polacy mają tylko jedno konto?
No wow… jak średnia pensja wystarcza na przeżycie, to z czego oszczędzać w drugim banku?
Kretyńska sratystyka, oderwana od rzeczywistości na kilometry.

ʴǷɾąԱ: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki