Dz

REKLAMA
PIT

Składane skrzydła? Czemu nie. Airbus roztacza "odlotową" przyszłość

2025-03-29 12:00
publikacja
2025-03-29 12:00

Koncern Airbus zaprezentował szczegóły technologii, które mają się pojawić w samolocie pasażerskim nowej generacji w 2. połowie lat 30. To m.in. nowe silniki, w tym z otwartym wentylatorem, dłuższe i składane skrzydła, czy zintegrowane systemy transmisji danych.

Składane skrzydła? Czemu nie. Airbus roztacza "odlotową" przyszłość
Składane skrzydła? Czemu nie. Airbus roztacza "odlotową" przyszłość
fot. S. Ramadier /

Jak poinformował koncern, rozwiązania te miałyby być zastosowane w zupełnie nowym wąskokadłubowym samolocie pasażerskim. Obok nowych silników i materiałów, maszyna miałaby mieć baterie nowej generacji, wspierające nie tylko funkcje napędowe, jak i inne, korzystające z energii elektrycznej, czy długie, składane na ziemi skrzydła o większej wydajności aerodynamicznej.

W efekcie nowy samolot miałby zużycie paliwa mniejsze o 20-30 proc. w stosunku do maszyn obecnej generacji, a w dodatku byłby przystosowany do latania w 100 proc. na zrównoważonym paliwie lotniczym. Koncern pracuje też nad zastosowaniem w maszynie zintegrowanych systemów transmisji danych.

Podczas dorocznej imprezy Airbus Summit w Tuluzie firma przedstawiła także różne konfiguracje, badane dla przyszłego samolotu, a także zmodyfikowany plan działań mających na celu rozwój technologii związanych z napędem wodorowym. Airbus przypomniał, że wspiera plan działania sektora lotniczego w kierunku uzyskania zerowych emisji netto w 2050 r.

"Czerpiąc z naszych najlepszych osiągnięć, przygotowujemy kolejny skok, aby stworzyć jeszcze lepszy samolot wąskokadłubowy i być pionierem przyszłości lotnictwa, gdy nadejdzie właściwy czas” - podkreślił Airbusa ds. programów przyszłości Bruno Fichefeux.

Jak dodał szef Airbusa ds. badań i rozwoju Karim Mokaddem zespoły w firmie nieustannie pracują nad kluczowymi decyzjami, które ostatecznie sfinalizują wybór "typu silnika samolotu, konstrukcji skrzydeł i dodatkowych innowacji, gdy tylko zostaną sprawdzone”. "Każda z tych technologii odegra kluczową rolę w umożliwieniu powstania nowej generacji samolotów pasażerskich, które zapewnią radykalne zmiany w każdym obszarze pod względem efektywności i produktywności, jak również wniosą znaczący wkład w dekarbonizację podróży lotniczych w nadchodzących dekadach” - ocenił Mokaddem.

Koncern Airbus zajmuje się projektowaniem, produkcją i dostarczaniem produktów, usług i rozwiązań lotniczych w segmencie samolotów komercyjnych, śmigłowców, obronności, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa dla klientów z całego świata. Najwięksi akcjonariusze to rządy Francji, Niemiec i Hiszpanii, mające odpowiednio 10, 83, 10,82 i nieco ponad 4 proc. akcji. Kapitalizacja firmy to niemal 1,377 bln euro.

W przetargu na 84 samoloty do obsługi połączeń regionalnych Airbus złożył ofertę dla LOT dostarczenia maszyn typu A220 w wersjach 100 i 300.(PAP)

wkr/ drag/

Źół:PAP
Tematy

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
harrytracz
Składane skrzydła w samolocie wąskokadłubowych?
W B777X takie coś ma uzasadnienie ale w mniejszych?
mknowak
Większa powierzchnia nośna pewnie by chcieli żeby lot był bardziej jak w szybowcu tylko, że to pewnie będzie się odbywać kosztem prędkości lotu ale spalanie powinno spaść. Patrz szybowce wyniesione mogą lecieć bardzo daleko bez napędu.
harrytracz odpowiada mknowak
Tak zgadza się, ale wówczas stosuje się inny profil skrzydła, obrys trapezowy, dodatni wznios a nawet ujemny skos. To nie miałoby sensu przy dużych prędkościach poddźwiękowych.
Inną drogą może być skrzydło o zmiennej geometrii jak np. F-14 czy MIG-23 - rozwiązania sprawdzone i bardziej praktyczne; gdyby jeszcze pokombinowali
Tak zgadza się, ale wówczas stosuje się inny profil skrzydła, obrys trapezowy, dodatni wznios a nawet ujemny skos. To nie miałoby sensu przy dużych prędkościach poddźwiękowych.
Inną drogą może być skrzydło o zmiennej geometrii jak np. F-14 czy MIG-23 - rozwiązania sprawdzone i bardziej praktyczne; gdyby jeszcze pokombinowali z powiązaniem wysunięcia z wyważeniem i aktualną masą to pomysł całkiem całkiem :) coś by tam na paliwie zaoszczędzili.

ʴǷɾąԱ: Branża lotnicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki