Złożenie zeznania podatkowego po terminie może mieć różne konsekwencje w zależności od okoliczności indywidualnego przypadku. Termin na łożenie PIT upłynął 2 maja 2023 r. Co kiedy nie dopełniliśmy obowiązków i zeznanie za 2022 rok nie trafiło do fiskusa? Czy można jeszcze naprawić błąd? Wyjaśniamy.


Osoby, które do 2 maja 2023 roku nie łożyły swojego zeznania podatkowego, powinny zweryfikować czy fiskus je rozliczył. W przypadku kiedy w e-Urzędzie Skarbowym nie znajdą swojego rozliczenia, powinny jak najszybciej dopełnić obowiązku i łożyć deklarację rozliczeniową za 2022 rok.
Kto może liczyć na rozliczenie przez fiskusa?
Część podatników została rozliczona przez fiskusa. Jednak trzeba pamiętać, że w rozliczeniach przygotowanych przez KAS nie ma uwzględnionych wszystkich ulg i odliczeń. Warto zatem sprawdzić jak rozliczył nas fiskus, i w razie potrzeby skorygować . Na łożenie korekty podatnik ma 5 lat.
Dz
Nie każdy PIT rozliczyła skarbówka
Trzeba też pamiętać, że nie wszystkich rozliczył fiskus. Podatnicy, którzy wprowadzali zmiany do PIT w e-Urzędzie Skarbowym i ich nie zaakceptowali, nie mogą liczyć na automatyczne rozliczenie. Samodzielnie rozliczyć 2022 rok muszą się też przedsiębiorcy. Skarbówka nie przygotowała za prowadzących działalność rozliczeń podatkowych oraz . Rozliczyć należy też przychody z giełdy, akcji czy sprzedaż nieruchomości lub najmu. Za brak łożonej deklaracji podatkowej grożą bowiem konsekwencje.
Konsekwencje za niełożenie deklaracji podatkowej w terminie
Konsekwencje, jakie można ponieść za brak rozliczenia z fiskusem to:
- Kara pieniężna — W przypadku przekroczenia terminu łożenia zeznania podatkowego grozi podatnikowi kara pieniężna, która uzależniona jest od wysokości zaległości podatkowej.
- Odsetki — W przypadku nieterminowego uiszczenia podatku, naliczane są odsetki za każdy dzień zwłoki, według stopy procentowej określonej przez Ministerstwo Finansów.
- Kontrola podatkowa — Nieterminowe łożenie zeznania podatkowego może być powodem do przeprowadzenia kontroli podatkowej przez organy podatkowe.
- Ograniczenie prawa do odliczeń — W przypadku łożenia zeznania podatkowego po terminie, podatnik może stracić prawo do odliczenia części wydatków.
- Sankcje karno-skarbowe — W przypadku ujawnienia przez organy podatkowe nieprawidłowości podatkowych w zeznaniu podatkowym, podatnikowi grozi nałożenie sankcji karno-skarbowych, takich jak kary pieniężne, grzywny czy nawet kara pozbawienia wolności.
PIT po terminie a kary z kodeksu karnego skarbowego
Za łożenie PIT po terminie podatnik może ponieść konsekwencje finansowe wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Wysokość kar uzależniona jest od wysokości podatku do zapłaty i tak:
- Jeżeli kwota, podatku do zapłaty nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (aktualnie jest to 17 450 ł), to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym, zagrożonym karą grzywny od 185 do 37 tys. ł.
- Jeżeli kwota należności przekracza 17 450 ł to, podatnik może odpowiadać za przestępstwo skarbowe. W tym przypadku kara może wynieść od 616,60 ł do 4 932 800 ł.
Odsetki a PIT po terminie
Podatnik, który nie rozliczył się ze skarbówką i ma podatek do zapłaty, którego nie uiścił do 2 maja 2023 r., musi liczyć się z konsekwencją zapłaty odsetek od niezapłaconego podatku za 2022 r. A te aktualnie wynoszą aż 16,5%. Odsetki najlepiej wpłacić jak najszybciej. Najprościej wyliczyć je przy pomocy kalkulatora.
PIT po terminie – nie rozliczysz się z małżonkiem, nie przekażesz 1,5 proc.
Spóźnialscy podatnicy, którzy nie rozliczyli swojego PIT i nie zostali rozliczeni przez skarbówkę, tracą prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz nie mają możliwości przekazania 1,5 proc. dla organizacji pożytku publicznego.
Korekta zeznania
W sytuacji kiedy zeznanie podatkowe zostało łożone w terminie lub rozliczone automatycznie przez fiskusa podatnik ma możliwość jego poprawienia. Korektę deklaracji można łożyć aktualnie przez programy komercyjne, np. program e-pity.pl. Po 10 maja 2023 r. kiedy zakończy się automatyczna akceptacja zeznań, korekta będzie możliwa w usłudze w e-Urzędzie skarbowym.
W usłudze Twój e-PIT podatnicy będą mogli skorygować zeznania zarówno zaakceptowane przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Dokonując korekty, podatnik ma możliwość zmian dotyczących ulg oraz może dokonać zmiany OPP, której przekazuje 1,5 proc. podatku. Trzeba pamiętać, że zmiany dotyczące darowizny i przekazania 1,5 proc. OPP można dokonać jedynie w korekcie składanej do końca maja 2023 r. Ponadto trzeba też pamiętać, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 łożone po 2 maja stanowią korekty tych zeznań, zarówno zaakceptowanych przez podatnika, jak i zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT.
Czynny żal – czyli jak można zapobiec karze od fiskusa
Czynny żal jest instytucją prawną, która umożliwia łożenie zeznania podatkowego i uregulowanie zaległości podatkowych w przypadku, gdy podatnik ujawnił swoje nieprawidłowości podatkowe przed wszczęciem przez organ podatkowy postępowania podatkowego.
Dzięki zastosowaniu czynnego żalu podatnik może uniknąć nałożenia kary pieniężnej za przekroczenie terminu łożenia zeznania podatkowego PIT oraz uniknąć postępowania karnego za ukrywanie lub zaniżanie swojego podatku.
Warto jednak pamiętać, że zastosowanie czynnego żalu nie jest automatyczne i wymaga dobrowolnego ujawnienia błędów przed wszczęciem postępowania podatkowego przez organ podatkowy. Ponadto korzystanie z czynnego żalu może wiązać się z koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami, co może stanowić istotne obciążenie finansowe dla podatnika.