Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek pięciopunktowy plan dozbrajania Europy, który ma zmobilizować do 800 mld euro na obronę. Zawiera on m.in. pakiet pożyczek 150 mld euro m.in. na obronę przeciwlotniczą oraz możliwość wykorzystania środków z polityki spójności.


Pierwszy punkt planu dotyczy poluzowania unijnych reguł wydatkowych. "Zaproponujemy uruchomienie krajowej +klauzuli wyjścia+ z Paktu stabilności i wzrostu. Umożliwi to państwom członkowskim znaczne zwiększenie wydatków na obronę bez uruchamiania procedury nadmiernego deficytu" - powiedziała von der Leyen w oświadczeniu dla prasy.
Według niej jeśli państwa członkowskie UE zwiększą wydatki na obronę średnio o 1,5 proc. PKB, to wyniosą one blisko 650 mld euro w okresie czterech lat.
Drugi punkt dotyczy pakietu pożyczek o wartości 150 mld euro dla krajów członkowskich, trzeci - możliwości wykorzystania funduszy z polityki spójności z unijnego budżetu, o czym decydować będą kraje UE.
Kolejne dwa punkty dotyczą mobilizacji kapitału prywatnego poprzez przyspieszenie unii oszczędności i inwestycji, a także wykorzystania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Plan dozbrajania Europy:
- poluzowanie unijnych reguł wydatkowych
- pakiet pożyczek o wartości 150 mld euro dla krajów członkowskich
- możliwość wykorzystania funduszy z polityki spójności z unijnego budżetu
- mobilizacja kapitału prywatnego poprzez przyspieszenie unii oszczędności i inwestycji
- wykorzystanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Szef MON: Na obronność potrzebne są unijne granty, a nie pożyczki
Unia Europejska powinna zainwestować w natychmiastowy rozwój przemysłu zbrojeniowego i powinny być zastosowane unijne granty, m.in. z KPO, a nie pożyczki - powiedział na konferencji w Przasnyszu minister obrony narodowej i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Uważam, że wydatki ze strony Unii Europejskiej są konieczne, że inwestycje w przemysł zbrojeniowy są natychmiast potrzebne" - powiedział Kosiniak-Kamysz, pytany o ogłoszony przez przewodniczącą KE pięciopunktowy plan dozbrajania Europy.
Dodał, że w Europie nie ma wystarczającej produkcji amunicji, ciężkiego sprzętu oraz systemów podwójnego zastosowania tj. systemy dronowe i antydronowe.
"Unia powinna zainwestować w natychmiastowy rozwój przemysłu zbrojeniowego na swoim terytorium i tym Polska jest bardzo zainteresowana, bo bardzo tego potrzebujemy. Chciałbym, żeby to nie były pożyczki, tylko żeby to były granty" - zaznaczył szef MON.
"Chciałbym, żeby wyciągnąć lekcję też z doświadczeń pocovidowych, z KPO - duża część KPO to są jednak gwarancje czy pożyczki, jest też część grantowa. Uważam, że aby to było efektywne, to muszą być zastosowane granty ze strony UE" - dodał.
Uściślił, że powinny to być granty np. na budowę fabryk amunicji i inwestycje w bezpieczeństwo.
"No i ważne jest niezaliczanie do deficytu (tych) wydatków, bo to wielu krajom pomoże otworzyć się dużo szerzej" - zauważył.
mce/ akl/