Unia Europejska oferuje pożyczki na poszerzenie swoich kompetencji, w tym na zdobycie licencji pilota czy na ukończenie kursu szycia - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Pożyczka może zostać częściowo umorzona, a w kwietniu m.in. zwiększono jej maksymalną wysokość.


Z unijnego wsparcia na kształcenie mogą skorzystać osoby prywatne i pełnoletnie. Nie ma górnego limitu wieku. "Do sfinansowania jest wiele różnych form kształcenia: od kursu szycia, przez szkolenia z AI aż po licencję pilota (jest kilku beneficjentów-lotników)" - poinformował BGK.
W kwietniu do programu wprowadzono zmiany, w tym zwiększono wysokość umorzenia za ukończenie sfinansowanego szkolenia oraz zwiększyła się kwota pożyczki. Wcześniej było to maksymalnie 50 tys. ł dla jednego pożyczkobiorcy, a obecnie - 75 tys. ł. Podstawowe umorzenie kapitału zwiększyło się z 10 do 25 proc. "Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy przedstawić dokument, który potwierdza ukończenie szkolenia (np. dyplom, certyfikat)" - tłumaczy Bank.
Ponadto zwiększyło się maksymalne umorzenie pożyczki, dostępne po spełnieniu dodatkowych warunków. Wcześniej było to 35 proc., a teraz 50 proc. Wprowadzono też możliwość udzielania pomocy de minimis. Oznacza to, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą sfinansować szkolenie zgodne z profilem tej działalności. Beneficjentom będzie przysługiwać również możliwość rezygnacji z zabezpieczeń pożyczki do kwoty 10 tys. ł, co "może przyspieszyć proces otrzymania pożyczki o niższej wartości".
Środki pochodzą z unijnego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) i dają możliwość rozwoju bez względu na wykształcenie beneficjenta. "Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o kierunki i obszary kształcenia" - zaznaczył BGK. Dodał, że podniesienie maksymalnej kwoty pożyczki pozwoli na sfinansowanie np. specjalistycznego kursu czy zagranicznych studiów podyplomowych.
Umorzenie w wysokości 25 proc. kapitału pożyczki przysługuje każdemu, kto ukończy wybraną formę kształcenia i przedstawi dyplom lub certyfikat. Wniosek o pożyczkę może łożyć pełnoletnia osoba fizyczna mieszkająca w Polsce. Przyjmują je instytucje na terenie całej Polski, a ich lista jest dostępna na stronie BGK. (PAP)
jls/ drag/