足智彩赛果

REKLAMA
PIT

MF: dochody 97 proc. podatnik贸w opodatkowanych wed艂ug skali nie przekroczy艂y 85,5 tys. 锄艂

2016-10-21 16:33
publikacja
2016-10-21 16:33

Dochody 23,9 mln Polak贸w, czyli 97 proc. podatnik贸w opodatkowanych wed艂ug skali nie przekroczy艂y 85 tys. 528 锄艂 i zmie艣ci艂y si臋 w pierwszym przedziale podatkowym - wynika z opublikowanych przez resort finans贸w w pi膮tek danych na temat rozlicze艅 PIT za ubieg艂y rok.

fot. / /聽YAY Foto

顿辞肠丑贸诲 podatnik贸w z pierwszego przedzia艂u skali jest opodatkowany stawk膮 w wysoko艣ci 18 proc. Zgodnie z danymi MF wy偶szy doch贸d - opodatkowany 32 proc. stawk膮 - wskaza艂o niespe艂na 3 proc. (710,5 tys.) podatnik贸w z dochodem ponad 85 tys. 528 锄艂.

足智彩赛果

Zgodnie z danymi resortu z og贸lnej liczby 24,9 mln podatnik贸w, kt贸rzy rozliczyli dochody przy zastosowaniu , 93,1 proc. uzyska艂o przychody ze 藕r贸de艂 podlegaj膮cych opodatkowaniu i wykaza艂o doch贸d, a 5,5 proc. nie uzyska艂o przychod贸w ze 藕r贸de艂 podlegaj膮cych opodatkowaniu i skorzysta艂o z mo偶liwo艣ci wsp贸lnego opodatkowania z ma艂偶onkiem. Natomiast 1,4 proc. uzyska艂o przychody ze 藕r贸de艂, kt贸re podlegaj膮 opodatkowaniu, lecz wykaza艂o zerowy doch贸d lub strat臋.

Za 2015 r. samodzielnie, tj. bez po艣rednictwa p艂atnik贸w, z urz臋dem skarbowym rozliczy艂o si臋 og贸艂em 20,2 mln podatnik贸w. Najcz臋艣ciej korzystali z formularza (16,4 mln os贸b, tj. 81 proc. og贸艂u). Na drugim miejscu by艂 (2,9 mln os贸b, tj. 14,6 proc.).

Z mo偶liwo艣ci 艂膮cznego opodatkowania dochod贸w ma艂偶onk贸w skorzysta艂o 9,3 mln podatnik贸w, tj. 37 proc. og贸lnej liczby podatnik贸w, kt贸rzy opodatkowali dochody przy zastosowaniu skali podatkowej. W por贸wnaniu do rozliczenia za 2014 r. liczba ta by艂a ni偶sza o 41 tys. 930 podatnik贸w (o 0,45 proc.).

Natomiast z preferencyjnego opodatkowania dochod贸w, kt贸re przys艂uguje osobom samotnie wychowuj膮cym dzieci, skorzysta艂o prawie 562 tys. podatnik贸w (2,25 proc.), co oznacza wzrost o 4,5 proc. wi臋cej ni偶 rok wcze艣niej.

W sumie podatnicy opodatkowuj膮cy dochody przy zastosowaniu skali podatkowej osi膮gn臋li doch贸d w wysoko艣ci 759 mld 667 mln 734 锄艂. Podatek nale偶ny w tej grupie wyni贸s艂 59 mld 27 mln 949 tys. 锄艂.

Wed艂ug danych MF przeci臋tny doch贸d do opodatkowania wed艂ug skali wyni贸s艂 28 tys. 189 锄艂, a przeci臋tny podatek nale偶ny 2 tys. 400 锄艂. To oznacza, 偶e efektywna stawka do opodatkowania wynios艂a 8,51 proc.

W rozliczeniu za ubieg艂y rok podatnicy opodatkowani wed艂ug skali odliczyli od dochodu 3 mld 595 mln 734 tys. 锄艂. W tej kwocie odliczenia zwi膮zane z ulg膮 rehabilitacyjn膮 stanowi艂y 2 mld 517 159 tys. 锄艂, ulg膮 na internet - 184 mln 387 tys. 锄艂. Darowizny stanowi艂y 364 mln 608 tys. 锄艂 odlicze艅 od dochodu, z tego darowizny na wynios艂y 113 mln 884 tys. 锄艂, a na cele kultu religijnego - 135 mln 102 tys. 锄艂. Kwota odlicze艅 zwi膮zana z IKZE wynios艂a 291 mln 226 tys. 锄艂.

W przypadku odlicze艅 od podatku, najwi臋ksz膮 kwot臋 stanowi艂y sk艂adki na ubezpieczenia zdrowotne - 50 mld 776 mln 90 tys. 锄艂. Z skorzysta艂o 4 mln 505 tys. 844 podatnik贸w, a kwota odliczona od podatku powi臋kszona o zwrot nieodliczonej ulgi na dzieci wynios艂a 6 mld 982 mln 185 tys. 锄艂.

Zgodnie z danymi resortu finans贸w w ubieg艂ym roku 502 tys. 648 os贸b skorzysta艂o z mo偶liwo艣ci opodatkowania dochod贸w liniow膮 stawk膮 w wysoko艣ci 19 proc. Podatnicy ci, przy przychodach w wysoko艣ci 958 mld 171 mln 446 tys. 锄艂 osi膮gn臋li doch贸d w wysoko艣ci 110 mld 594 mln 622 tys. 锄艂. Oznacza to, 偶e przeci臋tny doch贸d w tej grupie podatnik贸w wyni贸s艂 220 tys. 24 锄艂. Kwota podatku nale偶nego wynios艂a 19 mld 100 mln 624 tys. 锄艂, a przeci臋tny podatek 38 tys. 锄艂.

Wed艂ug MF 293 tys. 667 podatnik贸w wykaza艂o doch贸d opodatkowany tzw. podatkiem Belki. Ich doch贸d wyni贸s艂 5 mld 298 mln 582 tys. 锄艂 - przeci臋tnie 18 tys. 43 锄艂. Kwota podatku nale偶nego z tego tytu艂u wynios艂a 945 mln 730 tys. 锄艂. Przeci臋tnie na podatnika przypada艂o 3 tys. 220 锄艂.

Natomiast 98 tys. 794 podatnik贸w dokona艂o rozliczenia dochod贸w uzyskanych z odp艂atnego zbycia nieruchomo艣ci i praw maj膮tkowych wed艂ug 19-proc. stawki podatku. Og贸lny doch贸d w tej grupie wyni贸s艂 5 mld 788 mln 958 tys. 锄艂, a przeci臋tnie 58 tys. 596 锄艂. Tym samym podatek wyni贸s艂 209 mln 908 tys. 锄艂, co oznacza, 偶e przeci臋tny podatek nale偶ny przypadaj膮cy na podatnika wyni贸s艂 2 tys. 125 锄艂. (PAP)

mmu/ amac/

殴谤贸诲艂辞:PAP
Tematy
Inwestowanie bez granic dzi臋ki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzi臋ki Freedom24

碍辞尘别苍迟补谤锄别听(78)

dodaj komentarz
~Kankel
Jestem specjalist膮. Wpadam w II pr贸g podatkowy. Mam rodzin臋 z kilkorgiem dzieci.
Licz膮c kwot臋 netto na g艂ow臋 (co mi po brutto?), zarabiam du偶o mniej ni偶 para nauczycieli z jednym dzieckiem.
Ale b臋d臋 mia艂 wi臋kszy podatek o 20%, z kt贸rego cz臋艣膰 dostan臋 w postaci 500+ z powrotem.
O jakiej polityce prorodzinnej my m贸wimy?
To,
Jestem specjalist膮. Wpadam w II pr贸g podatkowy. Mam rodzin臋 z kilkorgiem dzieci.
Licz膮c kwot臋 netto na g艂ow臋 (co mi po brutto?), zarabiam du偶o mniej ni偶 para nauczycieli z jednym dzieckiem.
Ale b臋d臋 mia艂 wi臋kszy podatek o 20%, z kt贸rego cz臋艣膰 dostan臋 w postaci 500+ z powrotem.
O jakiej polityce prorodzinnej my m贸wimy?
To, kto ma mie膰 du偶o dzieci? - bezrobotni, renci艣ci i ubodzy?
~Dixer
Odpowied藕 na Twoje pytanie brzmi TAK!. Zdecydowanie 艂atwiej jest kierowa膰 masami ludzi biednych i wskazywa膰 im wroga w postaci bur偶uj贸w i kapitalist贸w (przedsi臋biorc贸w). Tak by艂o za komuny i tak jest i teraz. Poza tym biedoty nie sta膰 na posy艂anie dzieci do szk贸艂 wy偶szych wi臋c b臋d膮 posy艂a膰 dzieci do s艂u偶by u ksi臋偶y i lokalnych polityk贸w.Odpowied藕 na Twoje pytanie brzmi TAK!. Zdecydowanie 艂atwiej jest kierowa膰 masami ludzi biednych i wskazywa膰 im wroga w postaci bur偶uj贸w i kapitalist贸w (przedsi臋biorc贸w). Tak by艂o za komuny i tak jest i teraz. Poza tym biedoty nie sta膰 na posy艂anie dzieci do szk贸艂 wy偶szych wi臋c b臋d膮 posy艂a膰 dzieci do s艂u偶by u ksi臋偶y i lokalnych polityk贸w. Tak jak to bywa艂o przed wprowadzeniem tego nieszcz臋snego "kapitalizmu". No a potem szybciutko wr贸cimy do systemu feudalnego, "przypiszemy" mieszka艅c贸w do ich miejsc zamieszkania i naka偶emy obrabia膰 pa艅szczyzn臋. Z drugiej strony mo偶e b臋dzie lepiej bo Polacy przyzwyczajeni s膮 do zginania karku i niewolnictwa. Wprost uwielbiaj膮 to, skoro teraz akceptuj膮 pa艅stwow膮 grabie偶 na poziomie 60-80% swoich dochod贸w. Skoro wi臋c b臋dzie pa艅szczyzna to b臋d膮 oddawa膰 nie wi臋cej jak 10% swoich mizernych zarobk贸w. I tutaj widzia艂bym rozwi膮zanie naszych k艂opot贸w. Zakujmy w dyby ca艂e spo艂ecze艅stwo (dzieci te偶) i wr贸膰my do 艣redniowiecza. Zaraz, zaraz, przecie偶 to ju偶 si臋 sta艂o. Przecie偶 偶膮dania emerytalne wielu grup spo艂ecznych, nieuzasadnione rozdawnictwo pieni臋dzy bud偶etowych spowodowa艂o, 偶e nawet Ci obywatele, kt贸rzy si臋 dopiero urodzili ju偶 maj膮 d艂ug do sp艂acenia w wysoko艣ci jakie艣 60 tys. 锄艂otych. I to my sami, my Polacy to sobie zrobili艣my. Zamiast skierowa膰 si臋 w stron臋 wolno艣ci pozwalamy aby kanalie na g贸rze spe艂nia艂y nasze zachcianki (wszelki socja艂 i emerytury resortowe) i wp臋dza艂y nas w niewolnictwo (d艂ugi do sp艂acenia).
~silvio_gesell
Ciekawe 偶e ludzi nie boli opodatkowanie pracy, czyli p艂acenie za robienie czego艣 po偶ytecznego dla innych, a nie widz膮 偶e ludzie 偶yj膮cy z podnajmu mieszka艅, czyli pracy innych praktycznie nie p艂ac膮. Czynsz za podnajem i wzrosty cen ziemi pochodzi z wydatk贸w pa艅stwa na utrzymanie infrastruktury publicznej, finansowanej z opodatkowania Ciekawe 偶e ludzi nie boli opodatkowanie pracy, czyli p艂acenie za robienie czego艣 po偶ytecznego dla innych, a nie widz膮 偶e ludzie 偶yj膮cy z podnajmu mieszka艅, czyli pracy innych praktycznie nie p艂ac膮. Czynsz za podnajem i wzrosty cen ziemi pochodzi z wydatk贸w pa艅stwa na utrzymanie infrastruktury publicznej, finansowanej z opodatkowania pracuj膮cych.
~kankel
Opodatkowanie pracy jest NIEMORALNE.
~Szarlej
Wniosek tego 偶e likwidacja liniowego nie zaszkodzi politycznie. C贸偶 najgorzej b臋d膮 mieli biznesmeny po艣redniki. Trudniej te偶 b臋dzie wypra膰 pieni膮dze dla pracownika pod sto艂em .
~copaste
PAP copy/paste.Czy w szanownej redakcji ktos jeszcze pisze artykuly/analizy etc czy to jest portal przedukow z Papu ?
~KapitanSz
"Wed艂ug danych MF przeci臋tny doch贸d do opodatkowania wed艂ug skali wyni贸s艂 28 tys. 189 锄艂, a przeci臋tny podatek nale偶ny 2 tys. 400 锄艂"

Czyli jak rozumiem 艣rednie wynagrodzenie brutto to 2349锄艂 miesi臋cznie, a na r臋k臋 2149锄艂!!! W ko艅cu mamy realn膮 statystyk臋, a nie zak艂aman膮 z GUS z wykluczeniem firm zatrudniaj膮cych
"Wed艂ug danych MF przeci臋tny doch贸d do opodatkowania wed艂ug skali wyni贸s艂 28 tys. 189 锄艂, a przeci臋tny podatek nale偶ny 2 tys. 400 锄艂"

Czyli jak rozumiem 艣rednie wynagrodzenie brutto to 2349锄艂 miesi臋cznie, a na r臋k臋 2149锄艂!!! W ko艅cu mamy realn膮 statystyk臋, a nie zak艂aman膮 z GUS z wykluczeniem firm zatrudniaj膮cych poni偶ej 10 pracownik贸w!
~abc
s艂uszne spostrze偶enie
ale to nie koniec
na powy偶sze na艂贸偶 jeszcze dodatkowo TO:

Z mo偶liwo艣ci 艂膮cznego opodatkowania dochod贸w ma艂偶onk贸w skorzysta艂o 9,3 mln podatnik贸w, tj. 37 proc. og贸lnej liczby podatnik贸w

zak艂adaj膮c, ze jakie艣 30% to rozliczenia zsumowanej pary doros艂ych pracuj膮cych os贸b, to "艣rednie"
s艂uszne spostrze偶enie
ale to nie koniec
na powy偶sze na艂贸偶 jeszcze dodatkowo TO:

Z mo偶liwo艣ci 艂膮cznego opodatkowania dochod贸w ma艂偶onk贸w skorzysta艂o 9,3 mln podatnik贸w, tj. 37 proc. og贸lnej liczby podatnik贸w

zak艂adaj膮c, ze jakie艣 30% to rozliczenia zsumowanej pary doros艂ych pracuj膮cych os贸b, to "艣rednie" wynagrodzenie zje偶d偶a poni偶ej 2000 锄艂

zawsze powtarzam 偶e "艣rednia" GUSowska jest zawy偶ana, bo na jej podstawie ustala sie wynagrodzenia wy偶szych urz臋dnik贸w

du偶o lepiej brzmi, 偶e jaki艣 vice-burmistrz Pcimia zarabia 3 艣rednie krajowe ni偶 10 艣rednich krajowych
~frolo
Ja mam takie zdroworozsadkowe pytanie :

Jakim cudem zebranie 20% wiecej prodatku od 3 % ludno艣ci ma zapewni膰 pozosta艂ym 97% zmneijszenie podatk贸w ?.

To jest tak absurdalnie g艂upie , 偶e nawet gdyby艣my te 3% 锄艂upili do 100% to i tak nie starczy na powi臋kszenie kwoty wolnej od podatku u pozosta艂ych 97 %.

Wiec gdzie
Ja mam takie zdroworozsadkowe pytanie :

Jakim cudem zebranie 20% wiecej prodatku od 3 % ludno艣ci ma zapewni膰 pozosta艂ym 97% zmneijszenie podatk贸w ?.

To jest tak absurdalnie g艂upie , 偶e nawet gdyby艣my te 3% 锄艂upili do 100% to i tak nie starczy na powi臋kszenie kwoty wolnej od podatku u pozosta艂ych 97 %.

Wiec gdzie tu jest sens ja si臋 pytam zwolennik贸w i przeciwnik贸w reformy ?

~seth
nie b臋dzie kwoty wolnej tylko niski pr贸g podatkowy dla najmniej zarabiaj膮cych, czyli tak jakby kwota wolna ale nie dla wszystkich

笔辞飞颈膮锄补苍别: Praca, p艂aca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Wa偶ne linki