Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Synektik oczekuje wzrostu sprzedaży w '22; w planie 3 nowe produkty i 4-5 systemów da Vinci

Synektik spodziewa się wzrostu sprzedaży w 2022 roku zarówno w obszarze radiofarmacji i dostaw sprzętu medycznego, jak i w segmencie robotyki chirurgicznej - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki. Spółka chciałaby zakończyć w tym roku rejestrację 3 nowych produktów i zainstalować w Polsce kolejne 4-5 systemów da Vinci.

fot. Krystian Maj / FORUM

"Sytuacja na rynkach, na których działamy się ustabilizowała. Ostatnia fala pandemii nie była już tak dotkliwa dla systemu ochrony zdrowia jak poprzednie fale - sektor radził sobie z tym na tyle, że my - jako dostawca m.in. instrumentów używanych w medycynie do zabiegów operacyjnych - nie widzieliśmy już znaczącego wpływu i osłabienia popytu na nasze produkty czy usługi. Nie odczuwaliśmy już pandemii w sprzedaży, ale były jeszcze zachwiania na rynku dostaw" - powiedział PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki.

reklama

"Jedyny aspekt, który najwolniej wraca do normy, to procesy rejestracyjne nowych produktów medycznych. Opóźnienia względem pierwotnych harmonogramów, zarówno z urzędami polskimi, jak i unijnymi nadal są istotne" - dodał.

Jak wskazał, wojna w Ukrainie nie powinna bezpośrednio wpłynąć na działalność Synektika, ponieważ grupa nie prowadzi ani eksportu, ani importu z tamtego kierunku.

"Może mieć to natomiast wpływ na zachwianie łańcucha dostaw, zmienność na rynku walutowym czy wzrost cen surowców" - ocenił Korecki.

Synektik jest producentem i dystrybutorem radiofarmaceutyków, stosowanych do diagnostyki PET/CT w onkologii, kardiologii i neurologii. Spółka spodziewa się, że ten rok przyniesie rekordową sprzedaż w obszarze radiofarmacji.

"Już od kilku kwartałów notujemy w segmencie radiofarmacji wysokie, dwucyfrowe wzrosty przychodów - w ostatnim kwartale było to 21 proc. Głównym motorem napędowym jest tutaj wzrost liczby wykonywanych badań, co przekłada się na wyższą sprzedaż radiofarmaceutyków. Postrzegamy ten rynek pozytywnie i zakładamy na ten rok wysoką, dwucyfrową dynamikę. Myślę, że to będzie rok rekordowej wielkości sprzedaży - po pierwsze ze względu na wzrost wykonywanych badań, a po drugie ze względu na systematyczne rozszerzanie naszej gamy produktów" - powiedział wiceprezes Synektika.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Spółka wprowadziła w zesłym roku do obrotu dwa nowe produkty - Axumin oraz FET - i obecnie jest w procesie rejestracji trzech kolejnych produktów.

"Mam nadzieję, że te procedury w tym roku się zakończą. Każdy nowy produkt to dodatkowa sprzedaż, a nie widzimy żadnych niepokojących zmian rynkowych czy zmian poziomów refundacji. Rynek na pewno potrzebuje badań - nawet jeśli w zesłym roku było wykonanych 65-68 tys. badań, to w stosunku do wykrywanych ok. 170 tys. nowych nowotworów rocznie, jest to wciąż małe pokrycie" - ocenił Korecki.

Spółka kontynuuje prace w ramach kolejnej fazy badań klinicznych kardioznacznika – radiofarmaceutyku przeznaczonego do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego.

"Realizujemy obecnie samodzielnie wieloośrodkowe badania w Polsce. Wstępne rezultaty badań są bardzo satysfakcjonujące. Zakładamy, że badanie w Polsce powinno potrwać nie dłużej niż dwa lata, ale wyjście za granicę będzie możliwe wcześniej. Chcemy jak najszybciej pozyskać maksimum danych od reprezentatywnej grupy pacjentów, aby rozszerzyć badania w ośrodkach zagranicznych" - powiedział wiceprezes Korecki.

"Równolegle obserwujemy duże zainteresowanie projektem u potencjalnych partnerów z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Z pewnością spodziewane wyniki badań wpłyną pozytywnie na parametry ewentualnej transakcji" - dodał.

Koszty związane z projektem kardioznacznika spółka szacuje obecnie na ok. 5 mln ł rocznie.

Synektik, poza radiofarmacją, zajmuje się także dostawą sprzętu medycznego i rozwiązań informatycznych stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii. Również w tym segmencie spółka spodziewa się w tym roku wzrostów sprzedaży.

"Z jednej strony - choć nie jest ich wiele - są jeszcze realizowane projekty z poprzedniej perspektywy unijnej. Chodzi o perspektywę 2014-2020, która została przedłużona do 2022 roku, więc jeszcze w tym roku te dotacje można wykorzystać. Z drugiej strony pojawiają się już przetargi z nowej perspektywy unijnej, więc tych środków inwestycyjnych jest obecnie na rynku dużo, a szpitale z pewnością będą poprawiały swoją infrastrukturę i inwestowały w zaawansowane technologie medyczne" - powiedział wiceprezes Korecki.

"Nasze oczekiwania wobec tej części działalności nie zmieniają się - w segmencie dostaw sprzętu medycznego planujemy na ten rok również wysoki, dwucyfrowy wzrost" - dodał.

Jak jednak wskazał, elementem, który powinien najszybciej urosnąć w tym roku pod względem sprzedażowym, jest robotyka chirurgiczna.

"Spodziewamy się tego z kilku powodów. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie chirurgią robotyczną nie tylko w urologii, ale też w innych obszarach, np. ginekologia, chirurgia ogólna, laryngologia, torakochirurgia. Ponadto rozwojowi rynku będzie sprzyjało zapowiadane rozporządzenie ministra zdrowia obowiązujące od 1 kwietnia, związane z wprowadzeniem refundacji w zakresie operacji robotycznych u chorych na raka prostaty. Jest to milowy krok dla rynku robotyki" - powiedział wiceprezes Synektika.

"Na rynku czeskim, który ze względu na liczbę wykonywanych procedur śmiało można nazwać rynkiem rozwiniętym jeśli chodzi o robotykę, dominującym elementem sprzedaży są powtarzalne instrumenty i opieka serwisowa. U nas na razie dane wskazują, że większość przychodów oparta jest o sprzedaż systemów, więc widać tu duży potencjał do rozwoju. W 2021 roku liczba procedur medycznych z wykorzystaniem da Vinci wzrosła w Polsce o ponad 75 proc. Obecny kwartał jest znów rekordowy i w całym tym roku spodziewamy się wysokiej, kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu wykonywanych zabiegów" - dodał.

Korecki wskazał, że na koniec 2021 roku Synektik miał zainstalowanych w Polsce 15 systemów da Vinci.

"W tej chwili podpisaliśmy umowę na kolejną, 16-tą instalację, a ogółem na ten rok nasze oczekiwania idą w kierunku 4-5 systemów, co jest dość bezpiecznym założeniem, biorąc pod uwagę stan rozmów z potencjalnymi klientami. Spełnienie tego scenariusza oznaczałoby wzrost liczby autoryzowanych systemów da Vinci w Polsce do co najmniej 20 systemów na koniec 2022 roku" - powiedział wiceprezes.

W 2018 roku Synektik stał się wyłącznym dystrybutorem produkowanego przez amerykańską grupę Intuitive Surgical urządzenia da Vinci w Polsce. Spółka odpowiada m. in. za sprzedaż i serwis robotów, instrumentów i akcesoriów oraz szkolenia operatorów systemów. W grudniu 2021 roku Synektik podpisał z Intuitive Surgical aneks do zawartej w 2018 r. umowy dystrybucyjnej. Aneks rozszerzył zakres umowy na terytorium Czech i Słowacji. Spółka spodziewa się wzrostu liczby zabiegów na tych rynkach w 2022 roku o "wysokie kilkanaście procent".

"Spółka przejęła 1 lutego działalność Intuitive w Czechach i Słowacji. Mamy tam w tej chwili pod opieką 16 urządzeń, do których u nas zamawiane są instrumenty zużywalne. Jesteśmy też już w dwóch procesach sprzedaży kolejnych systemów, a prognozy dla tych rynków zakładają wzrost liczby systemów w kolejnych latach" - powiedział Korecki.

"Aktualny rok obrotowy pokaże już pierwsze efekty synergii i będzie można oczekiwać podwojenia wielkości sprzedaży w tym segmencie, uwzględniając akwizycję. W następnym roku spodziewamy się dwucyfrowej dynamiki wzrostu" - dodał.

Jak wskazał, pierwsze finansowe efekty akwizycji będą widoczne w raporcie półrocznym, uwzględniającym luty i marzec. Pełnych efektów należy spodziewać się w drugim półroczu tego roku finansowego.

Synektik odnotował w pierwszym kwartale roku obrotowego 2021/22 (październik-grudzień 2021 r.) 35,4 mln ł przychodów oraz 1,8 mln ł zysku netto. Zysk operacyjny wyniósł w tym czasie 2,1 mln ł, a EBITDA ukształtowała się na poziomie 4,2 mln ł. Dla porównania, przed rokiem przychody wyniosły 34,1 mln ł, zysk operacyjny 4,3 mln ł, EBITDA 6,1 mln ł, a zysk netto 3,6 mln ł.

"Po stronie sprzedażowej istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki jest struktura sprzedaży. W obszarze terapii odnotowujemy wyższą marżowość niż w diagnostyce, a pierwszy kwartał charakteryzował się właśnie głównie dostawami sprzętu diagnostycznego. Patrząc jednak na pozyskane ostatnio zlecenia, ta struktura sprzedaży powinna się zmienić na rzecz terapii i wpłynąć pozytywnie na rentowność. Na podstawie tego kwartału nie należy wyciągać daleko idących wniosków" - powiedział wiceprezes Dariusz Korecki.

"Z drugiej strony warto zwrócić też uwagę na koszty badawczo-rozwojowe związane z rozpoczęciem kolejnej fazy projektu kardioznacznika w kwocie 1,3 mln ł. Najbardziej pozytywnie do naszych wyników w tym roku będzie kontrybuował obszar terapii, czyli m.in. robot da Vinci, ale też inne pozyskane ostatnio zlecenia jak np. instalacja urządzenia ZAP-X do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. Spodziewamy się wzrostu sprzedaży w tym segmencie o minimum 20 proc." - dodał.

Synektik jest notowany na rynku głównym GPW od 2014 roku. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źół: PAP Biznes
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty