Od 26 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowy sztywny schemat godzin pracy urzędów państwowych w Polsce. Kierownicy wielu urzędów będą musieli ustalić harmonogramy tak, by praca zaczynała się między godziną 7:00 a 10:00, a co najmniej raz w tygodniu urzędy obsługiwały interesantów do godziny 18:00. Nowe regulacje mają na celu dostosowanie godzin pracy do potrzeb klientów, ale stawiają przed urzędami wyzwanie organizacyjne związane z elastycznym planowaniem czasu pracy pracowników.
Zmiana godzin pracy w urzędach
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 17 kwietnia 2025 r. w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia nakłada na kierowników wybranych urzędów państwowych obowiązek ustalenia rozkładu czasu pracy tak, by praca w urzędzie:
- odbywała się od poniedziałku do piątku nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia,
- rozpoczynała się nie wcześniej niż o godzinie 7:00 i nie później niż o godzinie 10:00,
- w urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów co najmniej w jednym dniu tygodnia odbywała się w godzinach 8:00 - 18:00.
Nowe przepisy dopuszczają też możliwość ustalenie pracy zmianowej między godziną 6:00 jednego dnia a godziną 6:00 następnego dnia oraz regulują kwestię wyznaczania dni wolnych. Dodatkowo "kierownik urzędu, ustalając rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia (...) w miarę możliwości bierze pod uwagę ważne względy osobiste lub rodzinne pracowników".
"Rozporządzenie zawiera analogiczne rozwiązania, jak Zarządzenie nr 525 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów, regulujące te kwestie w odniesieniu do członków korpusu służby cywilnej. Dzięki temu kierownicy urzędów będą mogli stosować jednolite zasady dot. członków korpusu służby cywilnej, jak i osób zatrudnionych poza korpusem" - czytamy w komunikacie prasowym na gov.pl.
Zmian dla pracowników urzędów
Zmiany wynikające z rozporządzenia obejmują pracowników urzędów państwowych. Przepisy wskazują, że są to osoby zatrudnione w następujących jednostkach:
- urzędach państwowych m.in. w Kancelarii Prezesa RM, urzędach ministrów, urzędach wojewódzkich, komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży,
- Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- Urzędzie Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- Regionalnych Izbach Obrachunkowych,
- Instytucie Pamięci Narodowej,
- Urzędzie Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15;
- Biurze Rady Fiskalnej,
- jednostkach wojskowych,
- Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej i innych jednostkach organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
oprac. DF