Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

KNF popiera ograniczanie regulacji i chce przyciągać inwestorów na rynek

Tomasz Goss-Strzelecki

Wierzymy, że kluczowe jest poszerzenie bazy inwestorów w Polsce. Aby to się stało, musimy budować zaufanie do rynku kapitałowego – stwierdził Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, w czasie Europejskiego Kongresu Rynków Kapitałowych.

(fot. Dz)

Zdaniem szefa nadzoru polska gospodarka do dalszego dynamicznego rozwoju potrzebuje zdecydowanie większego rynku kapitałowego i finansowego.

reklama

Nasz rynek finansowy jest zbyt mały

– Jest to także jedno z zaleceń, jakie znalało się w ostatnim raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Stosunek aktywów systemu finansowego do PKB w Polsce w 2023 r. wynosił około 118 proc., podczas gdy średnia dla strefy euro wynosi 470 proc. – jest cztery razy wyższa. Także w Czechach na Węgrzech czy Słowacji te współczynniki są wyższe niż w Polsce – dodał Jastrzębski.

– Ale oczywiście jako szef nadzoru uważam, że tylko ostrożne i rozsądne pogłębianie rynku finansowego jest korzystne dla stabilnego wzrostu. Podejmowanie ryzyka większego niż takie, które uważamy za rozsądne lub akceptowalne, może zachwiać stabilnością finansową – zastrzegł.

Zapewnił, że KNF pozostaje zaangażowana we wszystkie działania, w szczególności te prowadzone przez Ministerstwo Finansów, które mają na celu rozwój polskiego rynku kapitałowego, a w szczególności zwiększenie i poszerzenie oferty produktów, do których mają dostęp inwestorzy. Wymienił w tym kontekście ETF-y oraz REIT-y.

Inwestorzy powinni móc porównać zyski i koszty

– Wierzymy, że kluczowe jest poszerzenie bazy inwestorów w Polsce. Aby to się stało, musimy budować zaufanie do rynku kapitałowego – stwierdził szef nadzoru.

– Jedną z podstaw do tego jest jakość usług doradztwa inwestycyjnego, a drugą jest zyskowność produktów. Wśród zainteresowanych na poziomie europejskim było wielu krytyków wobec propozycji Komisji Europejskiej, która w ramach strategii dla inwestycji detalicznych zaproponowała stworzenie europejskich benchmarków pozwalających porównywać wyniki inwestycji. Jesteśmy otwarci na dyskusję z rynkiem na ten temat, aby inwestor nie tylko mógł porównywać zyskowność, ale też koszty inwestycji – powiedział szef KNF.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Przemyśleć i uprościć europejskie regulacje

Odniósł się też do regulacji. – Wszyscy wiemy, że europejski system finansowy jest przytłoczony ciężarem regulacji, ale nie tylko ze względu na ich liczbę, zakres i poziom szczegółowości, ale czasami również z powodu pewnych niespójności między pakietami regulacyjnymi – stwierdził Jastrzębski, dodając, że również w interesie nadzoru jest eliminowanie takich niespójności.

– Szeroki zakres wymogów dotyczących ujawniania informacji może prowadzić do sytuacji, w której uczestnicy rynku otrzymują informacje, których nie są w stanie zrozumieć i ocenić, jaki mogą mieć wpływ na ich sytuację. Z drugiej strony widzimy również, że druga strona rynku może być również zniechęcona ilością informacji, które muszą wytworzyć – dodał szef nadzoru, że może to zniechęcać do rynku zarówno emitentów, jak i inwestorów.

– Uważamy zatem, że kluczowe jest ponowne przemyślenie europejskich regulacji – ich uproszczenie, a co najmniej usunięcie nieścisłości lub wyeliminowanie przypadków nakładania się przepisów – zapewnił Jastrzębski.

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty