Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Grupa Recykl w 2023 planuje wzrost wolumenu przetworzonych opon do 130-140 tys. ton

Grupa Recykl kończy zapowiedziane inwestycje, a na 2023 r. planuje wzrost wolumenu przetworzonych opon do 130-140 tys. ton i utrzymanie rentowności sprzedaży netto na poziomie 7-9 proc. – poinformował zarząd. Po nawiązaniu współpracy z Zeppelin Systems zarząd nie wyklucza kolejnych partnerstw.

(fot. ingimage)

"Czwarty kwartał 2022 r., mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, oceniamy jako bardzo udany. Pokazał, że po trudnym trzecim kwartale udało nam się dostosować do realiów rynkowych, w tym w zakresie rosnących kosztów operacyjnych i zakładamy, że jest on dobrym prognostykiem na przysłość. Dzięki prowadzonym inwestycjom stale zwiększamy skalę działalności co będzie miało istotny wpływ w oczekiwanym wzroście przychodów. W 2021 r. przerobiliśmy niecałe 100 tys. ton opon, w 2022 r. 114 tys. ton, a na 2023 r. planujemy ponad 130 tys. ton” – powiedział wiceprezes Maciej Jasiewicz.

reklama

"Nie zakładamy na 2023 r. skokowego wzrostu marż, postaramy się utrzymać rentowność netto na poziomie 7-9 proc. Trudno będzie w krótkim terminie uzyskać marże powyżej 10 proc., może się to udać najwcześniej w 2024 r.” – dodał.

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Recykl odnotowała 28,15 mln ł przychodów ze sprzedaży, 3,4 mln ł EBIT i 0,5 mln ł zysku netto. W całym 2022 r. przychody wyniosły 108,8 mln ł, zysk EBITDA 24,6 mln ł, a zysk netto 7,6 mln ł.

"Naturalnym wyzwaniem nadal są koszty. Zakładamy ich dalszy wzrost w tym roku, w porównaniu do 2022 r., w skali dwucyfrowej. Jednakże rekompensujemy je podnoszeniem cen produktów i usług i stałymi dążeniami ku ciągłej optymalizacji i maksymalnej efektywności Grupy” – powiedział cłonek zarządu i dyrektor finansowy Zbigniew Fleszar.

Przedstawiciele zarządu poinformowali, że Grupa ma zakontraktowane ceny energii na lata 2023-2024 dla zakładu w Śremie, a koszt energii dla zakładu w Krośnie podlega ograniczeniu wynikającemu z ustawy o zamrożeniu cen energii.

Zgodnie z ogłoszoną w 2021 r. roku strategią do 2030 r. grupa zakłada osiągnięcie skumulowanego zysku netto na poziomie nie niższym niż 150 mln ł, nie mniej niż 280 mln ł skumulowanego zysku EBITDA oraz co najmniej 1 mld ł przychodów ze sprzedaży.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Dyrektor finansowy ocenił, że realizacja celów strategicznych na poziomie przychodów i EBITDA idzie w dobrym kierunku. Wszystkie parametry ze strategii wg zarządu będą sukcesywnie rosnąć wraz z zakończeniem kolejnych inwestycji.

Spółka w strategii planowała także wypłacać dywidendę w wysokości przynajmniej 0,50 ł na akcję i rokrocznie zwiększać wypłatę zysku na akcję. Z zysku za 2021 r. Grupa Recykl wypłaciła 0,50 ł dywidendy na akcję.

"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do dywidendy za 2022 r. Z uwagi na zmienność sytuacji będziemy obserwować nasze możliwości finansowe i w stosownym momencie podejmiemy decyzje” – dodał dyrektor finansowy.

ZAPLANOWANE INWESTYCJE NA UKOŃCZENIU, ALE ROZWAŻANA JEST DALSZA ROZBUDOWA MOCY PRODUKCYJNYCH

Zarząd poinformował, że większość zaplanowanych w strategii inwestycji została już zakończona – rozbudowany został zakład w Chełmie, linia granulacji w Śremie oraz możliwości produkcyjne w zakresie paliwa alternatywnego w Krośnie i Śremie.

W pierwszym półroczu 2023 r. planowane jest zakończenie modernizacji zakładu w Krośnie oraz budowa farmy fotowoltaicznej w Śremie.

"To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia tego typu inwestycja. Czas jej realizacji się wydłużył m.in. ze względów formalno-prawnych, ale zakładamy, że w pierwszym półroczu instalacja zostanie uruchomiona” – powiedział Fleszar.

Grupa Recykl – jak dodał dyrektor finansowy – systematycznie rozwija także zdolności w zakresie zbiórki opon.

"W 2023 r. nie zakładamy rozpoczęcia żadnych dużych inwestycji, a jedynie kończenie inwestycji rozpoczętych wcześniej – plus rozbudowa sieci zbiórki. Ale rozważamy dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych w kolejnych latach” – poinformował dyrektor finansowy.

Dodał, że grupa rozważa kolejne inwestycje, które nie zostały ujęte w strategii, a których realizacja pomogłaby w osiągnięciu jej celów, ale na razie jest za wcześnie, by o nich mówić.

Wiceprezes Jasiewicz ocenił, że grupa ma nadal duże możliwości rozwoju organicznego i chociaż nie wyklucza akwizycji – obecnie bardziej istotna jest realizacja rozpoczętych inwestycji.

"Rynek w Polsce, pomimo trudnej sytuacji, sprzyja recyklerom – inwestują, wprowadzają nowe produkty, korzystają z programów pomocowych, więc obecnie taniej i łatwiej jest np. wybudować nowy zakład niż przejmować konkurencję. Natomiast spływają do nas propozycje ciekawych akwizycji z Europy. Na dziś mówimy nie, ale przyglądamy się rynkowi” – powiedział wiceprezes.

MOŻLIWE KOLEJNE PARTNERSTWA; W ROZWOJU POMOGŁYBY ZMIANY W PRAWIE

Jednym ze sposobów rozwoju ma być dla Grupy Recykl partnerstwo z Zeppelin Systems, o czym informowała na początku lutego. Zawarta na rok umowa zakłada współpracę w zakresie komercjalizacji opracowanej przez spółkę technologii - dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych Smapol, który może być wykorzystywany przy stabilizacji asfaltu.

"Zakładamy, że zainteresujemy tym rozwiązaniem, które pozwoli z odpadu zrobić produkt wysokomarżowy, zakłady recyklingu w całej Europie. Na początku będzie to ten rynek, ale Zeppelin odpowiada za rynek globalny, więc technologię można implementować na całym świecie” – powiedział Jasiewicz.

Drugim obszarem współpracy będzie rozwój i komercjalizacja procesu dewulkanizacji opon, w wyniku którego powstaje regenerat, który może być wykorzystywany w procesie produkcji niektórych elementów nowych opon.

"Współpraca z Zeppelin raczej nie będzie miała wpływu na wyniki jeszcze w tym roku, ale na pewno pokaże nam jakie jest zainteresowanie potencjalnych odbiorców tymi rozwiązaniami” – dodałwiceprezes.

Jak poinformował, Grupa Recykl prowadzi rozmowy z globalnymi firmami w sprawie kolejnych potencjalnych partnerstw.

W ocenie zarządu, w wypracowaniu lepszych wyników Grupie mogłyby pomóc także zmiany w prawie, dotyczące m.in. poziomu recyklingu, czy implementacji przepisów UE.

„Mamy cały czas zbyt niski obowiązkowy poziom odzysku w tym recyklingu opon w Polsce, w dodatku najniższy w Europie. Został ustanowiony w 2007 r. i wynosi łącznie 75 proc. wprowadzanego na rynek wolumenu z czego tylko 15% stanowi recykling Większość krajów europejskich wykonuje obowiązek na poziomie 100 proc., a są kraje wykonujące obowiązek na poziomie 115-120 proc., czyli naprawiają zaniedbania z lat poprzednich. W Polsce, byśmy mogli nadrobić ostatnie kilkanaście lat ten poziom powinien wynosić 110-115 proc. przez kolejne 10-15 lat” – powiedział Jasiewicz.

"Jako Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon widzimy dużo więcej problemów, jednym z nich jest też brak danych dotyczących wolumenu opon wprowadzonych na rynek” – dodał.

W ocenie wiceprezesa, rynek jest przygotowany na poddawanie recyklingowi i odzyskowi większych wolumenów i jest też popyt na uzyskane w wyniku tych procesów produkty – brakuje tylko odpowiednich przepisów.

"Funkcjonujemy w takim, a nie innym otoczeniu prawnym i radzimy sobie dobrze, a to pokazuje, że przy dostosowaniu przepisów jest ogromna rezerwa do dalszego rozwoju i poprawy wyników” – dodał dyrektor finansowy.

Grupa Recykl zajmuje się zagospodarowaniem zużytych opon poprzez ich zbiórkę, odzysk i recykling. Jest notowana na rynku NewConnect od 2011 r.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źół: PAP Biznes
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty