Nowe unijne przepisy zast膮pi艂y przestarza艂膮 ju偶 dyrektyw臋 opakowaniow膮 z 1994 r.; jako 偶e przyj臋艂y form臋 rozporz膮dzenia, b臋d膮 stosowane tak samo w ca艂ej UE, a pa艅stwa c锄艂onkowskie nie musz膮 dostosowa膰 ich do prawa krajowego.
Regulacje okre艣laj膮 rodzaj opakowa艅, kt贸re mo偶na wprowadza膰 do obrotu w UE oraz spos贸b gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Ich celem jest zminimalizowanie ilo艣ci wytwarzanych opakowa艅 i odpad贸w.
A tych - jak poinformowa艂a we wtorek Komisja Europejska - w UE produkuje si臋 ogromn膮 ilo艣膰. I tak, w 2022 r. przeci臋tny Europejczyk wytworzy艂 186,5 kg odpadk贸w, z czego gros stanowi艂y opakowania sk艂adaj膮ce si臋, co gorsza, w 40 proc. z tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Ju偶 po艂owa 艣mieci znajdowanych w morzach i oceanach, to zu偶yte opakowania.
Nowe regulacje obejmuj膮 zar贸wno opakowania, jak i odpadki po nich pochodz膮ce z gospodarstw domowych, ale tak偶e sektora handlowego i przemys艂owego. Przepisy ograniczaj膮 wykorzystywanie niekt贸rych opakowa艅 jednorazowych z tworzyw sztucznych, jak ch臋tnie stosowane w hotelach, barach i restauracjach pojedyncze saszetki na przyprawy, sosy czy cukier.
Regulacje zakazuj膮 te偶 pakowania w plastikowe worki lub owijania foli膮 pojedynczych sztuk owoc贸w i warzyw; pakowane w ten spos贸b b臋d膮 mog艂y by膰 owoce i warzywa o wadze powy偶ej 1,5 kg. Przepisy zak艂adaj膮 te偶 zmniejszenia wagi i obj臋to艣ci samych opakowa艅 oraz unikanie zb臋dnych opakowa艅. Chodzi tu o unikni臋cie sytuacji, kiedy np. niewielkie produkty pakowane s膮 w du偶e, w po艂owie puste paczki.
Przepisy zobowi膮zuj膮 tak偶e firmy sprzedaj膮ce np. 偶ywno艣膰 lub napoje na wynos umo偶liwienie klientom przyniesienie w艂asnych pojemnik贸w bez ponoszenia przez nich dodatkowych koszt贸w. W praktyce oznacza to, 偶e klient b臋dzie m贸g艂 przyj艣膰 po kaw臋 na wynos z w艂asnym kubkiem.
Regulacje wprowadzaj膮 te偶 wytyczne dotycz膮ce minimalnej zawarto艣ci materia艂贸w z recyklingu w opakowaniach oraz cel zapewnienia, 偶e do 2030 r. wszystkie znajduj膮ce si臋 na unijnym rynku opakowania b臋d膮 si臋 nadawa艂y do recyklingu.
I wreszcie, rozporz膮dzenie minimalizuje dopuszczaln膮 zawarto艣膰 substancji chemicznych w opakowaniach oraz ogranicza stosowanie tych z wysok膮 zawarto艣ci膮 zwi膮zk贸w potencjalnie niebezpiecznych, jak zwi膮zki per- i polifluoroalkilowe (PFAS); te stosowane s膮 cz臋sto w detergentach.
Nowe przepisy zaczn膮 w pe艂ni obowi膮zywa膰 12 sierpnia 2026 r.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
jowi/ mal/