足智彩赛果

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Emigranci z Ukrainy a bud偶et Polski 2024 r.: ile wp艂acili, a ile dostali?

, aktualizacja: 2025-03-11 18:22

15,21 mld 锄艂 wynios艂y wp艂ywy do bud偶etu pa艅stwa od emigrant贸w z Ukrainy w 2024 r. - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Bank Gospodarstw Krajowego. Warto艣膰 wyp艂aconych 艣wiadcze艅 z tytu艂u "Rodzina 800+" na dzieci uchod藕c贸w wojennych to 2,8 mld 锄艂 - poda艂 BGK.

fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Obywatele Ukrainy - jak wskazano w publikacji - stanowi膮 oko艂o 5 proc. wszystkich pracuj膮cych w Polsce, przy czym najwi臋cej zatrudnionych jest w sektorze przemys艂owym, budowlanym, us艂ugach oraz transporcie. Z wylicze艅 autor贸w raportu wynika, 偶e - bior膮c pod uwag臋 zar贸wno imigracj臋 od roku 2013 do 2024 - Ukrai艅cy przyczynili si臋 do wzrostu polskiego PKB w ostatnich latach od 0,5 do 2,4 proc. rocznie. Eksperci BGK zaznaczyli przy tym, 偶e przy wyliczeniach brali pod uwag臋 dane z r贸偶nych 藕r贸de艂 (m.in GUS, NBP, opracowa艅 naukowych, raport贸w)

reklama

Wed艂ug przedstawiciela zarz膮du BGK Jaros艂awa D膮browskiego, nap艂yw migrant贸w z Ukrainy w ostatnich latach jest jednym z kluczowych czynnik贸w kszta艂tuj膮cych polski rynek pracy i gospodark臋. Zauwa偶y艂, 偶e w obliczu wyzwa艅 demograficznych, takich jak starzej膮ce si臋 spo艂ecze艅stwo i deficyt si艂y roboczej ich obecno艣膰 ma strategiczne znaczenie dla stabilno艣ci i dalszego rozwoju naszego kraju. "Obok polskiej racji stanu, kt贸ra wymaga wspierania suwerennej Ukrainy, Polska ma oczywisty interes ekonomiczny we wsp贸艂pracy z naszym wschodnim s膮siadem" - wskaza艂.

W raporcie zwr贸cono uwag臋, 偶e migranci z Ukrainy podejmuj膮 prac臋 przede wszystkim w wybranych sektorach, a wska藕nik zatrudnienia w艣r贸d uchod藕c贸w jest wyra藕nie ni偶szy ni偶 w艣r贸d migrant贸w sprzed wojny.

"Du偶a cz臋艣膰 ukrai艅skich migrant贸w wci膮偶 podejmuje prace niewymagaj膮ce wysokich kwalifikacji, cz臋sto poni偶ej ich wykszta艂cenia i umiej臋tno艣ci" - stwierdzi艂 g艂贸wny ekonomista BGK Mateusz Walewski. Zaznaczy艂, 偶e kluczowe dla dalszej integracji b臋dzie wspieranie ich w dost臋pie do bardziej wymagaj膮cych stanowisk oraz system贸w szkoleniowych i edukacyjnych

Z analizy ekspert贸w BGK wynika, 偶e migranci z Ukrainy wp艂acaj膮 do polskiego bud偶etu wi臋cej ni偶 otrzymuj膮 w postaci 艣wiadcze艅 socjalnych. +Szacunki wskazuj膮, 偶e wp艂ywy z podatk贸w i sk艂adek ubezpieczeniowych p艂aconych przez ukrai艅skich migrant贸w do polskiego bud偶etu si臋gaj膮 oko艂o 15,1 mld 锄艂, a 艣wiadczenia wyp艂acone im z programu 鈥濺odzina 800+鈥 to koszt oko艂o 2,8 mld 锄艂+ - czytamy w raporcie. Przypomniano, 偶e migranci z Ukrainy, pracuj膮cy lub ucz膮cy si臋 w Polsce, mog膮 liczy膰 na szereg innych 艣wiadcze艅, w tym przede wszystkim dost臋p do publicznej opieki zdrowotnej i prawo do bezp艂atnej edukacji.

Z raportu wynika r贸wnie偶, 偶e nieprawdziwa jest teza jakoby imigracja ukrai艅ska mia艂a wp艂ywa na wzrost cen nieruchomo艣ci w Polsce. W rzeczywisto艣ci - jak czytamy - jedynie 2,7 proc. transakcji zakupu nieruchomo艣ci w Polsce w 2023 r. zosta艂o zrealizowane przez Ukrai艅c贸w, a g艂贸wnym czynnikiem wzrostu cen by艂y inflacja i zmiany na rynku kredytowym.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
锄艂
Okres
尘颈别蝉颈臋肠测

鈥濩ho膰 bezpo艣rednio po wybuchu wojny w Ukrainie faktycznie odnotowano kr贸tkotrwa艂y wzrost cen najmu, to w d艂u偶szej perspektywie migracja nie jest g艂贸wnym czynnikiem wp艂ywaj膮cym na rynek nieruchomo艣ci. Ostatecznie to inflacja i dost臋pno艣膰 kredyt贸w maj膮 wi臋kszy wp艂yw na ceny鈥 鈥 wskazali autorzy.

Obecno艣膰 migrant贸w - jak wynika z publikacji - wp艂yn臋艂a tak偶e na intensyfikacj臋 wymiany handlowej mi臋dzy Polsk膮 a Ukrain膮 oraz na wzrost transfer贸w finansowych. Analitycy wyliczyli, 偶e nominalna warto艣膰 eksportu polskich towar贸w na Ukrain臋 wzros艂a niemal czterokrotnie w ci膮gu ostatniej dekady. Podobny wzrost zanotowano r贸wnie偶 w warto艣ci transfer贸w z Polski na Ukrain臋. Zauwa偶ono jednak, 偶e udzia艂 przelew贸w z Polski na Ukrain臋 w ca艂kowitej warto艣ci transfer贸w stopniowo maleje.

鈥濱migracja ukrai艅ska zmieni艂a strukturalnie relacje gospodarcze mi臋dzy naszymi krajami. Coraz wi臋cej polskich firm nawi膮zuje wsp贸艂prac臋 z ukrai艅skimi przedsi臋biorstwami, a transfery pieni臋偶ne, cho膰 wci膮偶 istotne, pokazuj膮 stopniowe osiedlanie si臋 migrant贸w i ich rosn膮c膮 konsumpcj臋 na miejscu鈥 鈥 wskazali autorzy raportu BGK.

Eksperci zwr贸cili uwag臋, 偶e aby w pe艂ni wykorzysta膰 potencja艂 ukrai艅skich migrant贸w, Polska powinna skoncentrowa膰 si臋 na ich d艂ugoterminowej integracji poprzez zapewnienie stabilnych miejsc pracy, u艂atwienia mieszkaniowe oraz dost臋p do edukacji i szkole艅 zawodowych.

Prognozy demograficzne sugeruj膮, 偶e Polska b臋dzie w najbli偶szych latach potrzebowa艂a znacznie wi臋cej migrant贸w ni偶 aktualna liczba obywateli Ukrainy przebywaj膮ca nad Wis艂膮. Z danych Mi臋dzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynika, 偶e tylko 43 proc. uchod藕c贸w deklaruje ch臋膰 pozostania w Polsce na sta艂e. Je艣li chcemy przyci膮gn膮膰 i zatrzyma膰 tych pracownik贸w na d艂u偶ej, musimy stworzy膰 im warunki do rozwoju i lepszego 偶ycia w naszym kraju" - podsumowa艂 Walewski.

W dokumencie zosta艂y uwzgl臋dnione zar贸wno skutki masowego nap艂ywu ludno艣ci po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r., jak i wp艂yw wcze艣niejszych fal migracji ukrai艅skich pracownik贸w. Wzi臋to pod uwag臋 m.in. znaczenie migracji z Ukrainy dla polskiego rynku pracy, wzrostu gospodarczego oraz finans贸w publicznych.(PAP)

ewes/ drag/

殴谤贸诲艂辞: PAP
辫辞飞颈膮锄补苍别
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skr贸ty