Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Merz: Prawo UE pozwala na wdrożenia kontroli granicznych i korzystamy z tego prawa

Prawo UE pozwala na wdrożenia kontroli granicznych i korzystamy z tego prawa - powiedział na konferencji w Brukseli kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Dodał przy tym, że Niemcy nie chcą pozostawiać zabezpieczenia zewnętrznych granic europejskich tylko tym, którzy te granice mają.

fot. Liesa Johannssen / Reuters / Forum

„Jestem zwolennikiem jednolitego rynku europejskiego, a w szczególności strefy Schengen, i chcę to przekazać wszystkim szefom państw i rządów w Europie, którzy mogą się obawiać eskalacji sytuacji: nie chcemy ograniczać ruchu transgranicznego, nie chcemy narzucać żadnych utrudnień. To ogromna korzyść, jaką mamy - strefa Schengen - i chcemy ją utrzymać” - powiedział.

reklama

Dodał przy tym, że unijne rozporządzenie dublińskie stanowi, że wniosek o azyl musi zostać łożony w kraju, do którego się wjeżdża, a „ogólnie rzecz biorąc rzadko są to Niemcy”.

„Tak więc składanie wniosku o azyl - niezależnie od tego, czy mówimy o europejskim, czy niemieckim prawie azylowym - na europejskiej granicy Schengen nie powinno być możliwe, a poprzedni rząd już wdrażał środki powrotowe” - powiedział.

Dodał, że jednocześnie rozmawiał z premierem Polski Donaldem Tuskiem w Warszawie i powiedział bardzo jasno, że Niemcy nie chcą pozostawiać zabezpieczenia zewnętrznych granic europejskich tylko tym, którzy te granice mają.

„Nie mówimy o polskich granicach zewnętrznych ani o granicach należących do innych państw cłonkowskich. Są to europejskie granice zewnętrzne, które my jako Niemcy, którzy nie mamy żadnej granicy zewnętrznej poza granicą ze Szwajcarią, musimy wspierać, i stawimy czoła temu wyzwaniu, stawimy mu czoła” - dodał.

Obecna na konferencji szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że państwa cłonkowskie mogą wprowadzić kontrole graniczne na swoich granicach wewnętrznych, jednak musi to być ograniczone czasowo.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

„Drugim warunkiem wstępnym jest ścisła koordynacja z Komisją. Wczoraj komisarz ds. migracji Magnus Brunner rozmawiał przez telefon z ministrem spraw wewnętrznych Niemiec, ale musi to być również ściśle skoordynowane z krajami sąsiadującymi, a jak rozumiem, Niemcy kontaktują się z krajami sąsiadującymi i omawiają te sprawy” - powiedziała.

W środę minister spraw wewnętrznych Niemiec Alexander Dobrindt zapowiedział, że wszyscy nielegalni migranci będą zawracani na granicach kraju, nawet jeśli ubiegają się o azyl. Kontrole graniczne mają zostać zaostrzone, a liczba funkcjonariuszy na granicach - zwiększona.

Rozporządzenie dublińskie to regulacja Unii Europejskiej, która określa, które państwo cłonkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl łożonego przez obywatela państwa trzeciego

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ zm/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty