Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Ewolucja kryptobranży, czyli od szarej strefy po wsparcie państw. Rozmowa z szefową OKX

Michał Misiura

Globalne spółki z branży kryptowalut, które zaczynały, obsługując klientów z jurysdykcji offshore, dziś mają biura w Unii Europejskiej i dostosowują się do jej regulacji. Wśród nich znajduje się giełda OKX, z której szefową rozmawialiśmy o sytuacji na rynku, planach spółki, ale także niedawnych kontrowersjach.

fot. Ints Kalnins / Reuters

Na początku 2025 roku OKX stało się jedną z pierwszych giełd kryptowalut, które uzyskały preautoryzację MiCA. Na jej podstawie spółka może świadczyć usługi legalnie we wszystkich państwach cłonkowskich UE. Niedługo później, w marcu, firma ogłosiła przejęcie podmiotu posiadającego licencję MiFID2, dzięki czemu będzie mogła dostarczać produkty pochodne klientom instytucjonalnym w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

reklama

Powyższe wydarzenia pokazują trend w sektorze kryptowalutowych spółek. OKX (działające pod pierwszą nazwą OKEx) startowało w 2017 r. i zostało zarejestrowane na Seszelach, chociaż korzenie giełdy znajdowały się w Chinach, skąd pochodzi jej założyciel Star Xu. Początkowo, jak w przypadku wielu podobnych firm, rejestracja na platformie nie wymagała od użytkowników nawet weryfikacji KYC, obecnie będącej już standardem.

Kryptowalutowe spółki budowały swoje biznesy, nie czekając, aż nadążą za nimi regulacje. Prowadziły szybką ekspansję i w miarę kształtowania się przepisów, dopasowywały się do nich. Nie obyło się przy tym bez tarć. W USA przez kłopoty z władzami musiała przebrnąć spora część platform służących do obrotu kryptowalutami. Niedawno karę w wysokości 0,5 mld dolarów zapłacił również OKX, obciążony m.in. za naruszenia dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Obecnie dostawcy platform do obrotu kryptowalutami stają się coraz bardziej podobni do firm z tradycyjnego rynku finansowego. W wielu jurysdykcjach zmienia się również podejście władz, a sektor bankowy nie odcina się od tej branży tak grubą kreską, jak jeszcze kilka lat temu, albo jak dzieje się to wciąż w Polsce. Nasz kraj należy do ostatnich państw UE, które nie przyjęły jeszcze ustawy implementującej unijne regulacje dla branży kryptowalut.

Jednocześnie według raportu Accenture, kryptowaluty w Polsce posiadają aż 3 mln osób - o 1 mln więcej niż liczba otwartych rachunków maklerskich. Większa część krajów cłonkowskich UE zamiast walczyć z tym trendem, widzi w nowym rynku szanse na wpływy z podatków i miejsca pracy. Wychodzą z założenia, że po uregulowaniu kryptowaluty nie różnią się od innych spekulacyjnych instrumentów finansowych takich jak kontrakty CFD i forex.

Michał Misiura, Dz: Podczas konferencji, na której ogłosiliście otrzymanie licencji MiFID 2, przemawiał minister finansów Malty. Czy tak bliskie relacje władz z firmą z branży krypto, są czymś wyjątkowym w UE?

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Hong Fang, President OKX: Nasza historia z Maltą sięga 2018 roku, kiedy zaczęliśmy poszukiwać stabilnej i transparentnej jurysdykcji do prowadzenia działalności kryptowalutowej. Już wtedy maltańskie władze wyprzedzały inne kraje pod względem tworzenia regulacji dla tej branży. W tamtym czasie współpracowaliśmy z Malta Financial Services Authority (MFSA), co pozwoliło nam na uzyskanie licencji VFA w 2021 roku. Dzięki temu mogliśmy operować w bezpiecznym i przewidywalnym środowisku regulacyjnym, które umożliwiało długoterminowy rozwój.

Obecnie Malta pełni kluczową rolę w naszej strategii ekspansji na Europę w ramach regulacji MiCA. Zatrudniamy na miejscu około setkę osób. Doceniamy przejrzystość regulacji oraz otwartość maltańskiego nadzoru finansowego, który rozumie specyfikę naszej branży i podejmuje dialog z firmami działającymi w sektorze. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy chce się budować biznes na solidnych fundamentach i zgodnie z obowiązującymi normami.

Po uzyskaniu licencji MiCA i MiFID 2 OKX staje się poważnym graczem na europejskim rynku. Jest na nim już jednak wiele giełd kryptowalut z długą tradycją. Jak zamierzacie z nimi konkurować?

Hong Fang: Konkurencja jest ważnym elementem zdrowego ekosystemu i osobiście uważam, że daje ona klientom możliwość wyboru, co motywuje firmy do podnoszenia standardów. OKX od lat koncentruje się na trzech kluczowych aspektach: bezpieczeństwie, innowacjach i lokalizacji produktów. Chcemy oferować użytkownikom rozwiązania dostosowane do ich potrzeb, przy jednoczesnym wsparciu globalnych zasobów i doświadczenia. Inwestujemy również w regulacje i compliance – to element, który będzie miał coraz większe znaczenie w przysłości, zwłaszcza w Europie.

Mamy świadomość, że każda giełda ma swoje unikalne cechy. My stawiamy na solidne zabezpieczenia, transparentność, szeroką gamę produktów oraz niezawodność technologii. Chcemy, by klienci wybierali nas nie dlatego, że nie mają innej opcji, ale dlatego, że dostrzegają realną wartość w naszej ofercie.

Czyli traktujecie konkurencję jako coś pozytywnego.

Zdecydowanie tak. Zdrowa konkurencja wymusza rozwój, a to oznacza lepsze produkty i usługi dla klientów. W dłuższej perspektywie korzyści czerpie cały sektor.

Kara w wysokości 0,5 mld dol. zakończyła niedawno postępowanie Departamentu Sprawiedliwości USA przeciwko OKX. Planujecie powrót na amerykański rynek?

Tak, intensywnie nad tym pracujemy. Przez ostatnie trzy lata przygotowywaliśmy grunt pod uruchomienie naszej oferty w Stanach Zjednoczonych. To strategiczny rynek, w którym chcemy działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nasze podejście jest długoterminowe – w USA przygotowujemy się zarówno pod względem infrastruktury, jak i regulacji, współpracując z instytucjami nadzorującymi. Możemy zdradzić, że jesteśmy coraz bliżej uruchomienia usług i z niecierpliwością czekamy, by oficjalnie powitać amerykańskich klientów.

Na platformie X na początku marca napisała pani, że jest "bardziej ostrożna niż byczo nastawiona" odnosząc się do krótkoterminowych perspektyw dla rynku kryptowalut. Jak ocenia pani sytuację w tym momencie?

Mam tendencję do zachowywania ostrożności, szczególnie gdy rynek jest bardzo optymistyczny. Historia pokazuje, że zbyt duża euforia często prowadzi do gwałtownych korekt. W krótkim terminie widzę duży potencjał w adopcji stablecoinów, ale wciąż mamy do czynienia z istotną zmiennością rynku. Ostatnie decyzje administracji USA, w tym wprowadzenie strategicznej rezerwy bitcoina, budzą moje mieszane uczucia.

Z jednej strony cieszę się, że amerykański rząd przyjął postawę „HODL” – zamiast aktywnie kupować BTC, postanowił utrzymać swoje dotychczasowe zasoby. To dobry znak dla długoterminowej wartości bitcoina. Z drugiej strony, rosnąca koncentracja BTC w rękach państw budzi pewne obawy. O ile mniejsze jest teraz ryzyko wprowadzenia zakazu kryptowalut w USA, o tyle rośnie niebezpieczeństwo ich monopolizacji przez państwo. To temat, który warto obserwować.

Bloomberg poinformował ostatnio, że europejscy regulatorzy przyglądają się działalności OKX, ponieważ na platformie Web3 giełdy dosło do wyprania części środków z ataku hakerskiego na ByBit. Jakie jest stanowisko OKX w tej sprawie?

Przede wszystkim OKX Europe nie jest objęte żadnym dochodzeniem – te doniesienia są mylące. Nie wiem, o czym mówili regulatorzy, ponieważ nie było mnie na opisywanym przez Bloomberg spotkaniu, ale mogę powiedzieć, że jako pierwsza globalna giełda, która uzyskała licencję MiCA, spodziewamy się wzmożonej kontroli i uważamy to za naturalne. MiCA to nowy system regulacyjny, który dopiero się kształtuje w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rozumiemy, że jako liderzy rynku jesteśmy pod większym nadzorem, ale traktujemy to jako część naszej odpowiedzialności. Wierzymy, że kluczem do sukcesu jest transparentność i stały dialog z regulatorami. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej strategii uda nam się budować długoterminowe zaufanie zarówno wśród klientów, jak i instytucji nadzorujących.

Hong Fang - President OKX - jednej z największych giełd kryptowalut na świecie pod względem dziennej wartości obrotów (w dniu 25 marca było to 2,3 mld dolarów). Zanim dołączyła do branży Web3 w 2019 r., przez 8 lat pracowała jako bankier inwestycyjny w Goldman Sachs, a później uczestniczyła w inwestycjach typu growth equity.

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty