Rosyjski dron uderzeniowy trafił w nocy z czwartku na piątek w sarkofag nad zniszczonym w katastrofie w 1986 r. reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Promieniowanie nie wzrosło - zapewnił.


„Rosyjski dron uderzeniowy z ładunkiem wybuchowym trafił tej nocy w sarkofag, który chroni świat przed promieniowaniem zniszczonego bloku nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu” – podał prezydent w mediach społecznościowych.
„Dron uszkodził sarkofag. Pożar został ugaszony. Obecnie promieniowanie nie wzrosło i jest stale kontrolowane. Według pierwszych ocen uszkodzenia sarkofagu są znaczne” – podkreślił Zełenski.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o nałożenie sankcji na sektor jądrowy Rosji
„Ten akt terrorystyczny po raz kolejny pokazuje okrucieństwo Kremla i jego obojętność na ludzkie życie. Atak na sarkofag, chroniący przed zagrożeniem promieniotwórczym, jest wyzwaniem dla całego świata” – powiedział Szmyhal.
„Wróg rozumie tylko siłę. Dlatego wzywamy naszych partnerów do nałożenia silnych sankcji na Rosję, w tym na jej przemysł nuklearny. Musimy jak najbardziej osłabić agresora” – oświadczył szef ukraińskiego rządu.
Poziom promieniowania pozostaje normalny
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) także uspokoiła, że poziom promieniowania po eksplozji na terenie nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostaje normalny.
„Poziom promieniowania wewnątrz i na zewnątrz (sarkofagu) pozostaje normalny i stabilny. Nie zgłoszono żadnych ofiar” – przekazała MAEA w komunikacie opublikowanym na portalu X.
Agencja potwierdziła, że dron uderzył w sarkofag. Jak przekazał dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, incydent w Czarnobylu i niedawny wzrost aktywności wojskowej wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na południu Ukrainy świadczą o utrzymujących się zagrożeniach dla bezpieczeństwa jądrowego.
Zełenski: Rosjanie zachowują się jak terroryści
„Ten sarkofag został zbudowany przez Ukrainę wraz z innymi krajami Europy i świata, wraz z Ameryką - z każdym, kto chce prawdziwego bezpieczeństwa dla ludzi. Jedynym krajem na świecie, który może atakować takie obiekty, zajmować terytorium elektrowni jądrowych i prowadzić działania wojenne bez względu na konsekwencje, jest dzisiejsza Rosja. Stanowi ona zagrożenie terrorystyczne dla całego świata” – ogłosił prezydent Zełenski, przypominając, że Rosja atakuje miasta i wsie jego kraju każdej nocy.
The Russians have struck the Chernobyl sarcophagus.
— Saint Javelin (@saintjavelin)
Such a peaceful signal, yeah, ? Putin just wants peace. Look, Russia stands for peace.
Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Eksplozja czwartego reaktora siłowni doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczeniami, nazywanymi "Sarkofagiem" i "Arką". Elektrownia przestała wytwarzać energię w 2000 roku.
Atak na Czarnobyl Rosjanie nazywają ukraińską prowokacją
Ukraińskie oskarżenia pod adresem Rosji, że to nasze drony uszkodziły w nocy z czwartku na piątek sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu, są prowokacją - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Dodał, że nie posiada szczegółowych informacji na temat tego incydentu. Przekonywał jednak, że Rosja nie ma zwyczaju atakować infrastruktury nuklearnej.
The Russians have struck the Chernobyl sarcophagus.
— Saint Javelin (@saintjavelin)
Such a peaceful signal, yeah, ? Putin just wants peace. Look, Russia stands for peace.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek rano o ataku rosyjskiego drona na nieczynną elektrownię w Czarnobylu na północy Ukrainy. W wyniku uderzenia maszyny doszło do uszkodzenia sarkofagu, który przykrywa blok energetyczny, uniemożliwiając jego promieniowanie. Jak powiadomiła dyrekcja elektrowni, substancje promieniotwórcze nie zostały uwolnione.
Podczas spotkania z dziennikarzami Pieskow powiedział też, że oczekuje wyjaśnień w sprawie wypowiedzi wiceprezydenta USA J.D. Vance’a dla dziennika "Wall Street Journal". Vance oznajmił w opublikowanym w piątek wywiadzie, że USA mogą wysłać wojska do Ukrainy lub zastosować sankcje, jeśli Rosja nie zgodzi się na porozumienie pokojowe, które zagwarantuje Kijowowi długotrwałą niepodległość.
Atak wzmacnia argument za potrzebą udoskonalenia ukraińskiej obrony
Do sytuacji odniósł się w mediach społecznościowych szef polskiej dyplomacji. "Rosyjski atak dronu na elektrownię jądrową w Czarnobylu wzmacnia argument za udoskonaleniem ukraińskiej obrony powietrznej w naszym własnym interesie. W 1986 roku radioaktywna chmura zagroziła całej Europie i nie tylko" - napisał Sikorski na platformie X.
Dyrekcja elektrowni oświadczyła w piątek w komunikacie, że dron "trafił bezpośrednio w powłokę ochronną łuku sarkofagu New Safe Confinement (NSC) na wysokości 87 metrów nad pomieszczeniem urządzeń technologicznych, które zdalnie zapewniają funkcjonowanie schronu".
"W rezultacie uszkodzona została zewnętrzna i wewnętrzna powłoka (okładzina) łuku NSC oraz wyposażenie głównego systemu dźwigowego. Wykryto również lokalny pożar na zewnętrznej i wewnętrznej powłoce łuku NSC” – dodała dyrekcja elektrowni.
Dyrekcja elektrowni zapewniła, że w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał oraz że nie doszło do uwolnienia substancji promieniotwórczych.(PAP)
W Monachium panuje oburzenie
"Teraz atmosfera jest taka, że wszyscy tutaj w Monachium są bardzo źli z powodu tej wiadomości (ataku dronem na elektrownie jądrową w Czarnobylu). Nie +zaniepokojeni+, jak to często bywa, ale naprawdę wściekli" - napisał Jermak w Telegramie.
"W latach 80. cały świat pomagał Kremlowi likwidować tę tragedię, gdy Moskwa wystawiała na promieniowanie niechronionych ludzi, Gorbaczow otrzymywał roboty, sprzęt i naukowców. Później cały świat inwestował w osłonę (sarkofag), a dziś ci rosyjscy debile zaatakowali ją dronem" - zauważył Jermak.
Szef kancelarii prezydenta powiadomił, że w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Ukraina przekaże swoim amerykańskim partnerom wiele informacji o rosyjskim ataku na elektrownię jądrową w Czarnobylu; o tym, jak stale wysyłają drony przez strefę czarnobylską, oraz o zagrożeniach dla schronienia i bezpieczeństwa jądrowego, jakie ze sobą niosą.