Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci pracuje nad kolejn膮 nowelizacj膮 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdzia艂aniu zagro偶eniom przest臋pczo艣ci膮 na tle seksualnym i ochronie ma艂oletnich. Przepisy maj膮 u艂atwi膰 stosowanie art. 21 ustawy.
"W艣r贸d planowanych zmian jest wprowadzenie obowi膮zku sk艂adania o艣wiadcze艅 o niekaralno艣ci przez rodzic贸w bior膮cych udzia艂 np. w wycieczkach z udzia艂em dzieci oraz przez cudzoziemc贸w dopuszczonych do pracy z dzie膰mi - pod odpowiedzialno艣ci膮 karn膮" - poinformowa艂 w 艣rod臋 Mateusz Korzeniowski z departamentu spraw rodzinnych i nieletnich MS w czasie posiedzenia sejmowej komisji do spraw dzieci i m艂odzie偶y. Chodzi nie o za艣wiadczenie z KRK, ale o o艣wiadczenie przygotowane i podpisane przez rodzica pod rygorem odpowiedzialno艣ci karnej.
Korzeniowski zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e "sporo os贸b, zw艂aszcza z takich kraj贸w jak Bia艂oru艣 czy Federacja Rosyjska, ma problem z uzyskaniem w swoim kraju na czas za艣wiadczenia o niekaralno艣ci".
Art. 21 ustawy o przeciwdzia艂aniu zagro偶eniom przest臋pczo艣ci膮 na tle seksualnym, w obecnym brzmieniu, m贸wi, 偶e przed nawi膮zaniem z osob膮 stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej dzia艂alno艣ci zwi膮zanej z wychowaniem, edukacj膮, wypoczynkiem, leczeniem, 艣wiadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacj膮 innych zainteresowa艅 przez ma艂oletnich, lub z opiek膮 nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej dzia艂alno艣ci oraz na osobie, z kt贸r膮 ma by膰 nawi膮zany stosunek pracy lub kt贸ra ma by膰 dopuszczona do takiej dzia艂alno艣ci, ci膮偶膮 okre艣lone obowi膮zki.
Obecne przepisy przewiduj膮 jednokrotn膮 weryfikacj臋 osoby, przed nawi膮zaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do dzia艂alno艣ci.
W czasie posiedzenia komisji Korzeniowski poinformowa艂 r贸wnie偶, 偶e 13 listopada zaplanowane jest mi臋dzyresortowe spotkanie dotycz膮ce stworzenia systemu teleinformatycznego, kt贸ry b臋dzie 艣ledzi艂 losy dziecka skrzywdzonego przez rodzic贸w czy opiekun贸w.
"Chcemy, 偶eby wszystkie podmioty lecznicze, edukacyjne i s膮dy, m.in. kuratorzy s膮dowi i pracownicy pomocy spo艂ecznej mieli dost臋p do jednolitego systemu, kt贸ry b臋dzie gromadzi艂 dane na temat takich dzieci. Cz臋sto bowiem osoby, kt贸re krzywdz膮 najm艂odszych uciekaj膮 systemowi przeprowadzaj膮c si臋 w inne miejsce i w贸wczas ca艂膮 procedur臋 zwi膮zan膮 z poszukiwaniem dziecka trzeba rozpoczyna膰 na nowo. Tymczasem, w nowym miejscu zamieszkania takie osoby w pierwszym rz臋dzie zg艂aszaj膮 si臋 do szko艂y albo pomocy spo艂ecznej. Dzi臋ki takiemu systemowi 艂atwiej b臋dzie pom贸c skrzywdzonemu dziecku" - powiedzia艂 Korzeniowski.
W czasie posiedzenia komisji dyskutowano r贸wnie偶 nad mo偶liwo艣ci膮 ochrony dzieci w 艣wiecie cyfrowym.
Dyrektor Departamentu Porz膮dku Publicznego w MSWiA Agata Furga艂a poinformowa艂a, 偶e Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzest臋pczo艣ci w pierwszych dw贸ch latach funkcjonowania w wyniku akcji skierowanych przeciwko sprawcom przest臋pstw o charakterze seksualnym prowadzonych na terenie kraju dokonali 艂膮cznie blisko pi臋ciuset przeszuka艅, 283 osobom postawiono zarzuty pope艂nienia przest臋pstwa, w 119 przypadkach s膮d na wniosek Prokuratury zastosowa艂 艣rodek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W toku tylko pi臋ciu akcji dokonano zabezpiecze艅 ponad miliona o艣miuset plik贸w z nielegalnymi tre艣ciami" - powiedzia艂a Furga艂a.(PAP)
mgw/ mark/ aba/