Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Producent słynnych klocków pokazał wyniki. Spółka śpi na pieniądzach

Michał Misiura

fot. bennphoto / Shutterstock

Klocki Lego sprzedawały się w pierwszej połowie roku jak ciepłe bułeczki. Rodzinna firma z duńskiego Billund odnotowała skokowy wzrost przychodów oraz zysków i mogłaby przyćmić pod tym względem niejedną giełdową spółkę.

reklama

Będąca największym producentem zabawek na świecie Grupa Lego przedstawiła raport za pierwszą połowę roku. Wyniki spółki okazały się znacznie lepsze niż w analogicznym okresie rok temu. Przez pierwsze 6 ę 2024 r. Lego osiągnęło przychód w wysokości 31 mld duńskich koron (4,16 mld euro) - co oznacza wzrost o 13 proc. rdr. a sprzedaż konsumencka okazała się o 14 proc. lepsza niż rok temu.

Zysk operacyjny spółki poskoczył o 26 proc. rdr. do 8,1 mld duńskich koron (1,09 mld euro), podczas gdy zysk netto umocnił się o 16 proc. rdr. sięgając 6 mld duńskich koron (0,80 mld euro). 

Portal "Brick Fanatics" zwrócił uwagę, że wyniki te okazały się zaskakująco dobre, biorąc pod uwagę powolny wzrost notowany przez spółkę w ubiegłym roku, kiedy w okresie styczeń-czerwiec sprzedaż wrosła o zaledwie 3 proc., przychody o 1 proc., a zyski operacyjne i netto spadły. 

Lego tłumaczyło to wówczas zwiększeniem środków przeznaczanych na długoterminowe inicjatywy. Inwestycje spółki wrosły jednak również w pierwszej połowie 2024 roku do 4,5 mld duńskich koron z 3,6 mld duńskich koron w analogicznym okresie 2023 roku. Nie zmienia to faktu, że producent zabawek śpi na gotówce - wolne przepływy pieniężne spółki w okresie styczeń-czerwiec 2024 wyniosły 3 miliardy duńskich koron (0,4 mld euro). 

Sprzedaż Lego w pierwszej połowie roku wzrosła najsilniej w Europie i Ameryce Północnej, ale spowolniła w Chinach. Dyrektor generalny firmy Niels Christiansen powiedział w wywiadzie dla "AFP", że konsumenci z tego kraju wydają mniej na drogie produkty i częstotliwość ich zakupów wyraźnie spadła. Mimo to spółka zamierza nadal rozwijać swoją działalność na największym azjatyckim rynku i otwierać tam nowe sklepy. 

Spośród 40 sklepów Lego, które zostały otwarte w pierwszej połowie roku, 20 z nich znalało się w Chinach. Taka sama liczba nowych punktów sprzedaży w tym kraju ma zostać otwarta w drugiej połowie roku. Ogółem w całym 2024 roku spółka planuje otworzyć na świecie 100 nowych sklepów. 

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

W minionym półroczu Grupa Lego wprowadziła na rynek około 300 nowych produktów, jednocześnie zwiększając przychody z franczyz, takich jak Star Wars i Harry Potter. Dużym sukcesem dla spółki okazała się również współpraca ze studiem Epic Games przy serii Lego Fortnite.

Szef firmy powiedział dziennikarzom "CNBC", że szczególnie mocnymi pozycjami w jej portfolio są obecnie serie Lego Icons i Lego Creator. Spółka, której nazwa to skrót od duńskich słów "dobrej zabawy" ("leg godt") to prywatna firma, założona w 1932 roku w Billund przez Ole Kirka Christiansena.

Pomimo braku jej notowań na giełdzie, pod względem osiąganych zysków przewyższa wszystkie inne firmy zabawkarskie na świecie, a jej szacunkowa wycena sięgała w ubiegłym roku 13 mld dolarów, co czyniłoby ją 200 spółką pod względem kapitalizacji rynkowej w Europie.

W kontraście do dobrych wyników Lego w pierwszej połowie roku zyski netto Hasbro - drugiego pod względem wielkości przedsiębiorstwa na świecie zajmującego się produkcją zabawek - spadły w tym okresie o 23 proc. 

Oprac. Michał Misiura

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty