Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Jak rozruszać zbrojenia? "Niejasne i skomplikowane przepisy dotyczące koncesji"

Projekt specustawy obronnościowej zakłada ułatwienia dla przedsiębiorstw, ale barierą są wymogi koncesyjne - zauważa "Rz". O wprowadzenie modyfikacji apelują przedstawiciele biznesu, których wnioski zebrano podczas ostatniego posiedzenia Rady Legislacyjnej "Rzeczpospolitej".

fot. Cosmic Mind / Shutterstock

Wśród postulatów organizacji biznesowych jest państwowa strategia, jeden organ koordynujący, dopracowanie specustawy i koncesji, a także więcej zaufania do prywatnych firm.

reklama

"Poważnym utrudnieniem dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w przemyśle obronnym, są niejasne i skomplikowane przepisy dotyczące koncesji. Jest ona wymagana do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym" - wskazuje "Rzeczpospolita".

Innym zgłaszanym przez przedsiębiorców problemem są dotacje, które - jak wskazują ęǰ - są dostępne tylko dla państwowych podmiotów.

"Dodatkowo przy wszystkich zakupach uzbrojenia od zagranicznych koncernów powinien obowiązywać wymóg, że część zleceń ma otrzymać polski przemysł zbrojeniowy. Zamówienia z poprzednich lat m.in. amerykańskich czołgów Abrams czy samolotów F-35 tego wymogu nie spełniają" - wskazano w artykule.

Przedstawiciele Rady Legislacyjnej "Rz" postulują także, aby projekty związane z obronnością były realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak wskazano, takie rozwiązanie funkcjonuje np. na Litwie, a w Polsce nie znalazło do tej pory zastosowania.(PAP)

mt/ ktl/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty