Komisja Europejska ustaliła już niemal oficjalną datę przystąpienia Ukrainy do UE.
https://static.espreso.tv/uploads/photobank/378000_379000/378764_ukraine-eu24_gettyimages_new_960x500_0.webp„W rzeczywistości Unia Europejska nadal oczekuje, że Ukraina zostanie członkiem – i nie w jakiejś niepewnej przyszłości. Prawie oficjalna data przystąpienia Ukrainy do UE została już ustalona – jest to rok 2030.
Podkreślają to nieustannie zarówno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jak i właściwa komisarz europejska Marta Kos. Oni, podobnie jak wszyscy inni europejscy politycy, którzy popierają Ukrainę, deklarują, że jest absolutnie realistyczne, aby Ukraina została członkiem Unii Europejskiej w 2030 roku. Co więcej, pojawiają się sugestie, że mogłoby to nastąpić nawet wcześniej” – podkreśliła Wysocka.
Korespondent dodał również, że jeśli spojrzeć na kadencję obecnej Komisji Europejskiej, to będzie ona obowiązywać do późnej jesieni 2029 roku. A jeśli sytuacja rozwinie się pozytywnie, Ursula von der Leyen i inni komisarze europejscy mogą promować akcesję Ukrainy już pod koniec 2029 roku, aby zaliczyć to wydarzenie do swoich osiągnięć.
Węgry nie zablokują członkostwa Ukrainy w UE , czas Orbana też się kończy , już nie wygra wyborów.
Najwyższej ds. Integracji Ukrainy z UE Walentyn Naływajczenko, w wywiadzie dla Jurija Fizera, gospodarza programu „Europejska przestrzeń kosmiczna”, zauważył, że Ukraina współpracuje ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi UE, w tym z Węgrami, na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej.
Powiedział to na antenie kanału Espresso TV.
„Nie, Węgry nie zablokują członkostwa Ukrainy w UE. Współpracujemy ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi Unii Europejskiej, w tym z Węgrami, a także z Komisją Europejską, która jest rządem UE.
Po pierwsze, Rada Najwyższa przyjęła już zmiany w ustawodawstwie dotyczącym języków mniejszości narodowych, w tym w zakresie szkolnictwa zawodowego. To ważny krok w kierunku spełnienia europejskich standardów. Po drugie, jest to krok naprzód, także dla społeczności węgierskiej na Ukrainie, w szczególności dla młodzieży, która będzie pobierać naukę” – zauważył Naływajczenko.
Według sekretarza Komitetu Rady Najwyższej ds. Integracji Ukrainy z UE, Ukraina szybko zmienia swoje prawodawstwo, aby rozwiązać wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić, na przykład jak na Węgrzech.