Nie ma przypadku w rosnącym zainteresowaniu spółeczką. Przetargi właśnie co zaczęły wchodzić w etap rozstrzygnięć a już portfel zamówień jest na wysokim poziomie. Kolejne ESPI z nowymi umowa i skokowym wzrostem kursu są tylko kwestią czasu.
Ostatnie słowa z komentarza zarządu wszystko wyjaśniają najlepiej - aktualnie wysoki portfel zamówień przełoży się na wyniki finansowe w kolejnych kwartałach bieżącego roku. Nie ma co fantazjować tylko skupić się na informacjach prosto ze spółki.
Poniżej link do artykułu o inwestycjach w energetyce w 2025 roku. ://biznes.pap.pl/wiadomosci/firmy/polska-zainwestuje-65-mld-zl-w-sieci-i-60-mld-zl-w-elektrownie-jadrowa-czarnecka-0
Portfel zamówień jest niższy niż trzy lata temu. Od października raportowane umowy na kolejne dwa lata wynoszą tylko 47 mln zł. W 2022 roku spółka informowała o rekordowym backlogu ponad 100 mln zł. Zatrudnienie praktycznie nie rośnie 45 pełnych etatów vs 44 w 23 i 49 pełnych etatów w 22. Jakby w tym roku wpadło z cztery razy tyle umów co od października to może i fair wycena, a teraz? 50 mln przychodów na dwa lata to niedużo. A właściwie to bliżej 40, bo jeszcze część kontraktów w konsorcjum. Przekonajcie mnie, że się mylę.
A teraz sprawdź ile umów o znaczącej wartości było raportowane na początku 2024 roku a ile jest w 2025 roku. Zdajesz sobie sprawę, że zdecydowana większość nie jest raportowana? Co chcesz mi jeszcze udowodnić? Może to, że zarząd kłamie pisząc w komentarzu do wyników o wysokiej wartości portfela zamówień i oczekiwanych wysokich zyskach.
Umowy z tego co widzisz w espi zazwyczaj są na na maksymalnie dwa lata. Od polowy 2023 do października 2024 nie było nowych umów. Przychody w 2024 są z umów zawartych wcześniej, to chyba oczywiste. Spółka informuje prawdopodobnie o umowach które przekroczą próg istotności, zwyczajowo bywa to 5% kapitałów własnych - pewnie i tak jest w tym przypadku. Nie twierdzę, że zarząd kłamie, to, że portfel jest wysoki to subiektywne stwierdzenie dla każdego. To ciekawe, że piszesz o tym, że większość umów nie jest raportowanych, bo jak sobie zsumujesz umowy z ostatnich 3 lat to wychodzi podobna kwota do sumy skumulowanych przychodów do końca 2024 (pomijając umowy zawierane pod koniec zeszłego roku, bo one wejdą w rzis w przyszłych okresach). Polecam zajrzeć na portal analiz, gdzie są wyliczone umowy i trochę chłodnego spojrzenia złapać.
Polecam przejrzeć platformy zakupowe PGE czy Tauron i spojrzeć na rzeczywistość bardziej obiektywnym wzrokiem.
Sytuacja Ekobox bardzo przypomina tą z początku pandemi na spółkach medycznych. Wszyscy bez akcji próbowali zakłamywać rzeczywistość żeby tylko taniej kupić.
Skoro spółka podaje w raporcie info o wysokiej wartości portfela zamówień to chyba oczywiste że jest on większy od tego z poprzednich lat. Gdyby był na podobnym poziomie co na początku 2024 roku nikt by nie pisał o wysokim poziomie. Wcześniejsze raporty nie zawierały tego typu informacji bo wartości nowych umów były na podobnych poziomach. Nikt nie pisał o spodziewanej poprawie zysków bo nie było do tego podstaw. Teraz jest duży portfel zamówień i są spodziewane wyższe zyski.
Co jeszcze w tym wszystkim jest niejasne?
To, że jest dużo przetargów, nie znaczy, że spółka jest w stanie obsłużyć ich znacząco wiecej, zatrudnienie nie wzrosło za bardzo - tak wiem, że można korzystać z podwykonawców. Ja im życzę jak najɾę, wysoki portfel zamówień, to jednak inne stwierdzenie od „rekordowy”, które padło w 2022 roku. W każdym razie wycena uwzględnia już znaczący wzrost wyników, bo c/z wynosi 19,6. Akcjonariuszom powodzenia życzę, a sam trzymam kciuki za całe GPW.
i tak nie zatrybią i mając miękkkie faje będą czekać na mniej niż zero YT -->Kobuszewski rozum tyle lat temu a nadal aktualne i nie tylko do tych z wiejskiej :D