Wartość produkcji sprzedanej polskiego łu w marcu 2025 r. była o 2,5% wyższa od odnotowanej w analogicznym miesiącu roku poprzedniego – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania rok temu produkcja zmalała aż o 5,6% rdr. Mieliśmy zatem do czynienia z mocno zaniżonym poziomem odniesienia (tzw. efekt niskiej bazy).
Względem lutego wartość produkcji sprzedanej łu wzrosła jednak aż o 8,6% po spadku o 0,3% mdm (po korekcie z -0,4%) odnotowanym miesiąc wcześniej. Tu jednak także musimy zwrócić uwagę na efekt niskiej bazy z lutego, który liczył sobie tylko 20 dni roboczych, podczas gdy marzec miał ich 21.
Mimo to trzeba odnotować, że marcowe wyniki produkcji łowej okazały się słabsze od oczekiwań większości ekonomistów. Tzw. rynkowy konsensus zakładał, że produkcja była o 9,7% wyższa niż w lutym oraz że wzrosła o 3,6% względem marca 2024 roku.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana łu ukształtowała się na poziomie o 3,8% wyższym niż rok temu. Zaś odsezonowane dane miesięczne pokazały spadek o 0,7% w porównaniu z lutym2025 r. – poinformował GUS.
Warto przy tym pamiętać, że dane za luty generalnie rozczarowały po tym jak w styczniu idealnie trafili z szacunkami. Ponadto przez trzy z poprzednich czterech ę roczna dynamika produkcji łowej w Polsce była ujemna. Pomimo mniejszych i większych zaskoczeń od ponad roku w polskim sektorze wytwórczym obserwujemy marazm i brak wyraźnego odbicia po słabych poprzednich latach. W całym 2024 roku produkcja sprzedana łu była o 0,3% wyższa w porównaniu do 2023 roku, kiedy notowano spadek o 1,7% w porównaniu do roku 2022.
W okresie styczeń–marzec 2025 roku produkcja sprzedana łu była jednak o 0,9% wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. Rok temu w tym samym okresie notowano spadek o 0,6%
- Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych), w stosunku do marca ub. roku, odnotowano w 19 z 34 działów łu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 23,5%, w produkcji metali – o 21,3%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,3%, wyrobów z metali – o 10,8%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 9,1%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,4%, maszyn i urządzeń – o 6,0% - informują statystycy GUS.
Natomiast spadek produkcji w ujęciu rocznym wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji wyrobów tytoniowych – o 10,6%, urządzeń elektrycznych – o 6,0%, napojów – o 2,0%.